Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Arti i të punuarit nga distanca

Bota po vendoset fort drejt punës së largët. Kriza ka patur një efekt për të gjithë, disa po marrin ulje pagash, ndërsa të tjerët janë duke pushuar. Për të përballuar situatën, shumë njerëz kanë filluar të kërkojnë punë me kohë të pjesshme në shtëpi.

Peizazhi i biznesit ka ndryshuar në mënyrë drastike në të gjithë kontinentet, falë teknologjisë superiore, kjo zhvendosje e modelit ka qenë e qetë për shumicën e njerëzve. Në fund të fundit, të punosh nga distanca nuk është një koncept i ri. Njerëz nga fusha të ndryshme të karrierës e kanë bërë atë për vite me rradhë. Kjo do të thuhet, shumica prej nesh është mësuar të punojë nga shtëpia mbase një herë në një kohë. Por me vendet në vazhdim e sipër, ne duhet të mësohemi ngadalë me "normalen e re".

Hulumtimet tregojnë se puna nga shtëpia është një situatë fituese si për punëdhënësit ashtu edhe për punonjësit. Punonjësit përfitojnë duke eleminuar udhëtimin e tyre të përditshëm për të punuar, ndërsa punëdhënësit duhet të kursejnë para për gjëra të tilla si ajri i kondicionuar, ushqimi, etj. Puna nga shtëpia rrit fleksibilitetin për sa i përket orarit të punës dhe gjithashtu i bën njerëzit më produktivë.

Por në të njëjtën kohë, nuk është e nevojshme që çdo punonjës të ndihet produktiv ndërsa punon nga distanca. Disa prej tyre janë të kushtëzuara të punojnë për shkak të kufizimeve të jashtme. Qoftë, takimet që i detyrojnë ata të zbatojnë një program ose orët e zyrës që diktojnë fillimin dhe fundin e ditës së tyre. Si rezultat, kur punonjësit punojnë nga shtëpia, mungesa e tyre e produktivitetit është një nga sfidat më të mëdha me të cilat menaxhimi ka të bëjë.

Pra, pavarësisht nëse jeni duke bërë një punë të bazuar në shtëpi me kohë të pjesshme ose duke punuar me kohë të plotë nga shtëpia, këtu janë disa këshilla që do t'ju mësojnë se si të qëndroni produktiv kur punoni në distancë:

Ndërtoni një hapësirë ​​pune të caktuar

Një nga arsyet më të zakonshme pse punonjësit ndjehen më pak produktivë është mungesa e një ambienti të duhur pune. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të ndërtoni një hapësirë ​​pune të caktuar për veten tuaj. Mund të jetë një dhomë rezervë që mund ta shndërroni në një zyrë shtëpie, ose mund të jetë një cep i veçantë i shtëpisë tuaj ku vendosni tryezën tuaj.

Pika kryesore këtu është të sigurohet që kjo hapësirë ​​të mos përdoret për asgjë tjetër përveç punës. Mbajeni të lirë nga çdo shpërqendrim dhe të organizuar me gjithçka që ju nevojitet gjatë gjithë ditës tuaj. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse jetoni me familjen tuaj. Puna në një hapësirë ​​të caktuar do t'ju lejojë të përqendroheni më mirë dhe të rritni produktivitetin tuaj.

Investoni në disa pajisje cilësore

Nëse jeni duke punuar nga shtëpia, do të dëshironi të pajiseni me gjithçka që ju nevojitet për të bërë punën tuaj në mënyrë të efektshme. Për shembull, nëse po bëni punë me shkrim në internet nga shtëpia, atëherë për një fakt e dini se sa e rëndësishme është të keni një tastierë të mirë. Një shembull i mirë i punës për të shtypur është duke bërë punën e futjes së të dhënave në internet nga shtëpia.

Në mënyrë të ngjashme, nëse jeni në dizajn grafik ose ilustrim - keni nevojë për pajisje për t'ju ndihmuar të krijoni vizatime dhe ilustrime në mënyrë dixhitale. Prandaj sigurohuni që të investoni në disa pajisje të mira që mund të ndihmojnë ta bëni punën tuaj më efikase.

Përdorni mjetet e produktivitetit

Puna si pjesë e një ekipi mund të duket e ndërlikuar kur të gjithë jeni duke punuar në distancë. Meqenëse nuk do të punoni më nën të njëjtën çati, duhet të gjeni një mënyrë për të qëndruar së bashku produktivë. Përdorimi i mjeteve të produktivitetit inkurajon ekipin tuaj të qëndrojë në të njëjtën faqe dhe të mbetet i lidhur. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të përmirësoni aftësitë tuaja. Për shembull, nëse jeni një nga ata njerëz që bëjnë punë shtypjen në internet nga punët e shtëpisë, mund të shkarkoni mjete për të rritur shpejtësinë tuaj.

Ju gjithashtu mund të përdorni aplikacione të planifikimit si Trello, dhe aplikacione për mesazhe / thirrje si varje të ngadalta ose google. Kjo do t'ju japë të gjithëve një fletë dixhitale të zakonshme të punës, ku mund të sinkronizoheni dhe të mbani njëri-tjetrin të azhurnuar.

Vendosni disa rregulla themelore

Ky është një këshillë e rëndësishme për menaxherët dhe punëdhënësit. Para se njerëzit të fillojnë të punojnë nga distanca, është gjithmonë më mirë të hartohet një politikë që përcakton pritjet e punëdhënësit. Ju mund të flisni për politikat e komunikimit, orarin e ndërsjellë të punës, takimet ditore, etj. Ju mund të menaxhoni një kalendar të përgjithshëm ku punonjësit mund të përcaktojnë oraret e tyre të punës për referencë të thjeshtë.

Kontrollet ditore

Puna nga shtëpia mund të bëhet e vetmuar ndonjëherë, veçanërisht kur qëndroni vetëm gjatë një bllokimi. Për të siguruar një "normalitet" është e rëndësishme të planifikoni kontrollet ditore me ekipin tuaj. Jo vetëm që është e dobishme në sigurimin e qartësisë së punës që duhet të bëhet, por gjithashtu ndihmon në mbajtjen e një lidhje me ekipin tuaj, e cila është e nevojshme nëse duhet të punoni së bashku.

Ju mund të përdorni metoda si video-thirrje, thirrje telefonike, apo edhe mesazhe të menjëhershme për të bërë sinkronizimin e përditshëm si një ekip dhe të siguroheni që të gjithë janë të qartë se cilat detyra duhet të bëhen gjatë gjithë ditës. Vazhdoni të azhurnoni këdo që është i interesuar si dhe kur është e nevojshme.

Rrinë në një Orar të Punës

Edhe pse nuk keni nevojë të lëvizni për të punuar më, është akoma e rëndësishme për ju që të keni një rutinë në jetën tuaj. Mos flini në gjumë ose mos e hapni laptopin në shtrat sapo të zgjoheni dhe të filloni të punoni. Jepini vetes kohë për t'u përgatitur për ditën. Kjo do të thotë, bëni rutinën tuaj të mëngjesit ashtu si ju zakonisht.

Zgjohuni herët, bëni dush, visheni, bëni një mëngjes të mirë, merrni pak kohë për të lexuar lajmet ose për të medituar për disa minuta. Kjo do t'i japë trupit tuaj kohë të zgjohet plotësisht dhe të ndjehet i gatshëm për të marrë ditën. Nëse zgjoheni vonë dhe filloni të punoni plogësht, shanset janë që nuk do të punoni me efikasitet.

Krijoni synime ditore

Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të rritur produktivitetin është përcaktimi i synimeve dhe synimeve të përditshme. Para se të filloni ditën tuaj, krijoni një listë të gjithçkaje që duhet të bëni - dixhitale ose në letër. Shikoni qëllimet tuaja javore ose mujore dhe shpërndajini ato në detyrat tuaja të përditshme. Merrni ato detyra dhe prisheni ato më tej sipas orarit tuaj të orarit. Vazhdoni t’i kontrolloni gjërat ndërsa shkoni për ditën tuaj. Studimet tregojnë se kontrolli i gjërave nga "lista e gjërave tona" jep një kuptim të arritjes që njerëzit lulëzojnë.

Merrni thyerje të shpeshta

Kur punonjësit punojnë në distancë, ata shpesh kanë tendencë të harrojnë të bëjnë pushime. Një tru i njeriut mund të përqendrohet vetëm për 45 minuta, kjo është arsyeja pse rekomandohet të bëni pushime të shkurtra pas çdo ore apo më shumë. Mund të jetë aq e thjeshtë sa të marrësh një filxhan çaj, ose të lexosh një kapitull nga një libër, ose të dëgjosh disa muzikë. Këto gjëra të vogla janë të domosdoshme për t’i dhënë trurit tuaj kohë të marrë frymë dhe më pas të rikthehet sërish në modalitetin e punës.

Washija, Receptix
Washija, Receptix

Washija është një specialist i përmbajtjes në Receptix. Ajo ka një MBA në Turizëm dhe një pasion për krijimin e përmbajtjes në internet. Ajo është një lexuese e etur, një udhëtar dhe një shkrimtar i gjithanshëm. Ajo ka shkruar për temat e arsimit, këshilla për karrierën dhe fushat përkatëse për 3 vitet e fundit
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Artikuj të ngjashëm


Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Comments (0)

Lini një koment

Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë