Tetë hapat për t'u bërë një telektor i suksesshëmHAPI I NJE: Declutter.

Nëse jeni duke punuar nga një dhomë gjumi rezervë, një zyrë e veçantë, apo edhe dhoma gjumi juaj, është thelbësore të siguroheni që hapësira juaj të jetë pa rrëmujë dhe të mund të përqendroheni. Bëni hapësirën tuaj të punës sa më të jetë e mundur. Kjo gjithashtu do t'ju ndalojë të hutoheni. Unë nuk rekomandoj të punoni nga shtrati juaj pasi kjo duhet të mbahet e veçantë për gjumin tuaj. Truri juaj do të fillojë ta shoqërojë shtratin tuaj me punën. Tani që shumë prej nesh kanë ngelur në shtëpi, është thelbësore të mbani hapësirat tuaja të pushimit pikërisht për këtë. pushoni. Alsoshtë gjithashtu shumë më mirë për ju për sa i përket të qenit produktiv.

Hapi i dytë: Merrni në hapësirën e duhur hapësinore.

Për të qenë në modalitetin e punës, duhet të ndjehem sikur jam në modalitetin e punës dhe nuk ndjehem sikur jam në gjendje pune kur jam në pizhame. Edhe pse me siguri nuk doni të vishni një kostum, të kesh atë rutinë të të bërit dush dhe të bëhesh gati për punë të vërtetë të ndihmon të përgatitesh mendërisht për një ditë pune në shtëpi. Ju duhet të merrni veten në një mentalitet që koha e punës është për punë dhe gjërat e palidhura të punës duhet të ndodhin para dhe pas orarit që keni lënë mënjanë për kohën e punës.

HAPI E TRET: Sigurohuni që keni programin e duhur.

Ju duhet të siguroheni që ju keni licencat dhe programin e duhur që ju duhet të merrni pjesë në mbledhje dixhitale. Sigurohuni që të kontrolloni politikat e kompanisë tuaj, megjithëse - disa kompani kanë udhëzime të rrepta se çfarë mundeni dhe nuk mund të shkarkoni në kompjuterin tuaj të punës.

Personalisht, platforma ime e preferuar virtuale është Zoom. Shtë fantastike dhe është falas të regjistroheni. Megjithatë, ka pasur disa artikuj në lidhje me çështjet e sigurisë, kështu që sigurohuni që të bëni studimin tuaj. Kam marrë versionin pro, i cili është përrallor, por nëse keni nevojë për një zgjidhje të shpejtë për të marrë pjesë në një takim me video, duhen 30 sekonda për tu regjistruar.

Zmadhimi: Konferenca video, Konferenca në ueb, Webinar, ndarja e ekranit

Hapi i katërt: Up internet.

Në mënyrë tipike, interneti në shtëpi nuk është aq i mirë sa ato që do të merrnit në një zyrë. Kur fillova të punoja për herë të parë nga shtëpia, ishte një nga gjërat e para që bëra. Nëse dikush tjetër në shtëpi po shikon Netflix, nuk dëshironi të irritoheni që shfletuesi juaj të jetë super i ngadaltë. Sigurohuni që të shikoni paketën tuaj dhe të zgjidhni diçka që është e përshtatshme për ju.

Hapi i Pestë: Duhet të bëni pushime të rregullta.

Unë përdor kohën që kam përdorur për të lëvizur për të lehtësuar tani në ditën time. Unë bëj stërvitje, luaj me fëmijët e mi, bëj disa lexime, mund të bëj një kurs në internet. Reallyshtë me të vërtetë e rëndësishme që të qëndroni jashtë telefonit tuaj gjatë kësaj kohe, veçanërisht në këtë moment pasi është kaq dërrmuese dhe shqetësuese - të gjitha gjërat nga të cilat duhet të pastroni mendjen tuaj. Kur punoni nga shtëpia, ju priren të planifikoni ditën tuaj rreth pushimeve të vaktit, dhe një paralajmërim - ju mund të gjeni veten duke ngrënë më shumë se sa keni qenë kur ishit në zyrë.

Përcaktimi i ndërprerjeve të duhura të vaktit siç dëshironi nëse jeni në zyrë është një këshillë e shkëlqyeshme këtu. Për mua, kur punoja me kohë të plotë në një zyrë, duke i pasur njerëzit të ndalen në tavolinën time për një bisedë ose të hyja në kuzhinë për të marrë një kafe si një ekstrovert, kjo ishte një nxitje masive e energjisë. Kur jeni duke punuar në shtëpi si një ekstrovert, ajo mund të bëhet goxha e vetmuar. Bërja e pushimeve për të thirrur një mik për të thënë përshëndetje është e rëndësishme. Për introvertët të cilët janë të lumtur që nuk flasin rregullisht, unë ende rekomandoj që është thelbësore të planifikoni në pushime të rregullta. Nëse vazhdoni të bëni rutinën që ishte e ngjashme me atë që bëtë kur shkonit në zyrë, do t’ju ​​vërë në mendjen e një dite në punë.

Hapi i gjashtë: Vazhdoni të përdorni ditarin tuaj.

Shkrimi i një liste për të bërë është në rregull, por kam parë që bllokimi i kohërave në ditarin dhe kalendarin tim më bëri shumë më produktive në punë. Më ndihmoi të qëndroja i përqendruar në atë që duhej të bëja në atë afat kohor. Do të bllokoja kohë për të punuar në projekte specifike dhe të vëja në kujtesë për detyra të rëndësishme.

HAPA E DREJT:: Zhdukni shpërqendrimet.

E gjeta kur punoja nga shtëpia për ndonjë arsye, u hutova shumë më lehtë. Këshilla të thjeshta si fikja e njoftimeve të postës elektronike kur jeni në kokë në diçka bën një ndryshim të madh dhe ju lutemi, qëndroni jashtë mediave sociale, veçanërisht në këtë moment. Shtë një vorbull që mund t'ju thithë me orë të tëra.

Hapi i tetë: Shmangni vetminë.

Sigurohuni që të kontrolloheni rregullisht me miqtë dhe kolegët tuaj. Studimet treguan se njerëzit shfaqnin shenja të shqetësimit aktual psikologjik dhe arsyeja më e lartë ishte një ndjenjë e izolimit. Kështu që ata të shpejtë- Hej, si po shkon? thirrjet mund të shkojnë shumë, dhe ju gjithashtu mund ta përdorni këtë kohë për të kaluar punë në rrjetet tuaja. A jeni i lidhur me të gjithë ata që ju duhet të jeni në LinkedIn? LinkedIn është një platformë kaq e shkëlqyer për momentin, dhe ju mund ta përdorni atë kohë për t'u siguruar që po ndërtoni ato rrjete të korporatave. Nëse ndiheni i vetmuar, nëse ndjeheni të izoluar, ju lutemi tregojini një shoku gjatë kësaj krize.

Ineke McMahon, Drejtore, Rruga drejt promovimit
Ineke McMahon, Drejtore, Rruga drejt promovimit

Ineke McMahon, Drejtore, Rruga drejt promovimit
 

Comments (0)

Lini një koment