Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Si të bëhet një nomad dixhital? 25 këshilla ekspertësh

Bëhuni një nomad i qëndrueshëm dixhital

Pas viteve të jem një nomade dixhitale, dhe pasi kam udhëtuar në 55+ vende më vete, duke përfshirë vetëm një turne të tërë botëror vetëm, ishte koha për të reflektuar se çfarë po bëjnë nomadët e tjerë dixhitalë dhe cilat janë këshillat e tyre, jo vetëm për të kuptuar se çfarë është një nomad dixhital dhe si të bëhet një, por edhe si të mirëmbahet stili i jetesës së nomadëve të pavarur.

Pasi të keni arritur të fitoni para në internet përmes marketingut të filialeve, kjo megjithatë nuk është mënyra e vetme për t'u bërë pjesë e komunitetit nomadë dixhital dhe lista e punëve më të mira të nomadëve dixhitalë madje përfshijnë disa opsione befasuese.

Prandaj, ne i kërkuam komunitetit të ekspertëve që këshilla e tyre më e mirë të bëhen pjesë e turmës së nomadëve dixhitalë, dhe shumica e përgjigjeve të tyre në të vërtetë kanë një gjë të përbashkët: ata theksojnë se duhet të bëni një kërcim besimi, por planifikoni me kujdes përpara se të shesni të gjitha gjërat tuaja dhe duke lënë pas jetën tuaj të vjetër.

Shihemi së shpejti në rrugë me këto këshilla se si të bëheni një nomad dixhital!

A keni jetuar si një nomad dixhital vetë, e keni konsideruar atë, apo a keni parë nomadë dixhital të kenë sukses (apo jo)? Cila do të ishte sipas mendimit tuaj ONE maja më e mirë për t'u bërë një nomad i suksesshëm dixhital?

Lucy Johnson: duhet që së pari të provoni stilin e jetës dhe të zbuloni se si ta bëni atë të funksionojë më vonë

Këshilla ime kryesore për këdo që përpiqet të bëhet një nomad dixhital është thjesht të dalë atje dhe ta bëjë atë të ndodhë. Sapo ndoqa këtë tip vetë, unë arrita të gjej sukses. Tingëllon e thjeshtë dhe pak klishe po, më lejoni të shpjegoj.

Kur punoja orë të gjata të paqëndrueshme në Londër, unë ëndërroja të isha një nomade dixhitale. Unë fillova bloget e mia, kalova kurse në internet se si të bëhesha një tregtar, dhe gjithashtu gati u futa në disa skema piramidale në internet në raste të shumta. Me siguri për të thënë, kurrë nuk kam marrë askund. Unë akoma po jetoja jetën e një qytetari të zënë me punë në Londër - duke u ngritur herët për tu zhytur në tub, duke u ankuar për punën mbi një pishinë në pijetoren lokale, dhe përgjithësisht duke ecur si një mumje.

Bleva vetveten një biletë me një drejtim në Vietnam, pa punë në internet dhe me pak shpresë për të marrë vetë një punë gjatë rrugës. Megjithatë, ndërsa udhëtoja dhe duke qenë "nomade", unë munda të lidhem me njerëz të ngjashëm. Kjo e përzier me nevojën e vërtetë për të gjetur punë në internet unë munda të zhbllokoja motivimin dhe frymëzimin që nuk dija se ekzistonte. Për t'u bërë me të vërtetë një nomadë dixhitale, duhet që së pari të provoni stilin e jetës dhe të zbuloni se si ta bëni atë të funksionojë më vonë.

Tani drejtoj një agjenci të suksesshme të marketingut dixhital për bizneset vegan.

Nuk do të funksionojë për të gjithë, por atëherë mbase mënyra e jetesës nomade dixhitale nuk është për ata që nuk mund ta bëjnë atë të ndodhë!

Lucy Johnson, Themeluese e SHiDO Digital. Një specialist në biznesin vegan dhe marketingun dixhital. Ajo po udhëton në botë për 2 vitet e fundit dhe gjatë kësaj kohe ka krijuar biznese të shumta në internet për të mbështetur udhëtimet e saj.Lucy Johnson, Themeluese e SHiDO Digital. Një specialist në biznesin vegan dhe marketingun dixhital. Ajo po udhëton në botë për 2 vitet e fundit dhe gjatë kësaj kohe ka krijuar biznese të shumta në internet për të mbështetur udhëtimet e saj.
Lucy Johnson, Themeluese | SHīDO, shidodigital.com

Caitlin Pyle: shfrytëzoni fleksibilitetin që keni

Duke qenë vetë një nomadë dixhitale, dhe duke mësuar gjithashtu qindra studentë se si të fitojnë me sukses jetesën e reklamave nga kudo në botë, një nga këshillat e mia më të mira për tu bërë të suksesshëm në të është të shfrytëzosh fleksibilitetin që keni! Ka shumë mundësi unike që ju janë prezantuar si një nomadë dixhitale. Ju në të vërtetë mund të ngadalësoni dhe shijoni kohën tuaj të udhëtimit në vend se të ndjeheni sikur ju duhet të nxitoni gjithçka, nëse do të ishit me kohë të kufizuar. Shtë gjithashtu e rëndësishme të përdorni atë fleksibilitet për t'u kujdesur për veten tuaj për të mbajtur në kontroll nivelet e produktivitetit tuaj! Një nga përfitimet e mrekullueshme të punës nga kudo në orarin tuaj është që ju të merrni pushime sa herë që të keni nevojë, dhe nuk duhet të ndiheni fajtorë kur e bëni!

Caitlin Pyle, pronar dhe themelues i provave kudo. Unë i ndihmoj freelancer të fitojnë para shtesë nga kudo në botë përmes korrigjimit të teksteve. Unë kam qenë duke korrigjuar qëkur kam qenë në kolegj - duket sikur përgjithmonë më parë! Kam studiuar jashtë për një semestër në Gjermani, dhe ndërsa isha atje, ndihmova studentë të tjerë duke korrigjuar tezat e tyre dhe ese të tjera. Më pëlqente të përdorja aftësitë e mia natyrore të fjalës nerd për të ndihmuar njerëzit e tjerë!Caitlin Pyle, pronar dhe themelues i provave kudo. Unë i ndihmoj freelancer të fitojnë para shtesë nga kudo në botë përmes korrigjimit të teksteve. Unë kam qenë duke korrigjuar qëkur kam qenë në kolegj - duket sikur përgjithmonë më parë! Kam studiuar jashtë për një semestër në Gjermani, dhe ndërsa isha atje, ndihmova studentë të tjerë duke korrigjuar tezat e tyre dhe ese të tjera. Më pëlqente të përdorja aftësitë e mia natyrore të fjalës nerd për të ndihmuar njerëzit e tjerë!
Dëshmia Kudo

John Bedford: orarin e vendndodhjeve dhe projekteve tuaja në fillim të çdo jave

Unë kam punuar si një nomad dixhital që nga vera e kaluar kur lashë punën time me kohë të plotë për të filluar një biznes ushqimor dhe pije në internet. Imagjinoja të më pëlqente të punoja nga shtëpia më shumë, por gjeta izolimin mendor të fillimit të një biznesi të ri të jashtëzakonshëm, dhe kështu vendosa të kaloj më shumë kohë në punë nga distanca brenda komunitetit lokal.

Këshilla ime më e madhe për të mbetur produktiv gjatë operimit nga bibliotekat, kafenetë etj., Është që të planifikoni vendndodhjet dhe projektet tuaja në fillim të çdo jave. Ju duhet të dini se ku do të jeni, kur do të jeni atje, dhe çfarë do të bëni. Ju zvogëloni ndjenjën e izolimit në këtë mënyrë, ndërsa vazhdoni të mbani atë momentin thelbësor të fillimit.

Shtë gjithashtu e rëndësishme që të kujdeseni për trupin tuaj nëse po kaloni një sasi të konsiderueshme kohe në një mjedis pune të panjohur. Ju nuk do të merrni një karrige zyre ergonomike‌ dhe këmbë në bibliotekë, por ju ende duhet të shikojnë sjelljen tuaj. Merrni disa minuta për të rregulluar sa më mirë ambientin tuaj të punës, dhe as që mendoni të zhyteni në sofrën më të rehatshme të kafenesë!

Ergonomia e Zyrës: Si të udhëzoni
John Bedford kaloi dhjetë vjet duke udhëhequr SEO dhe zhvilluesit e përmbajtjes për një numër vendesh në sektorin e argëtimit. Ai tani drejton Viva Flavour, një sit i dedikuar për të ndihmuar kuzhinierët amatorë të eksplorojnë dashurinë e tyre për ushqim dhe pije.John Bedford kaloi dhjetë vjet duke udhëhequr SEO dhe zhvilluesit e përmbajtjes për një numër vendesh në sektorin e argëtimit. Ai tani drejton Viva Flavour, një sit i dedikuar për të ndihmuar kuzhinierët amatorë të eksplorojnë dashurinë e tyre për ushqim dhe pije.
Shije Viva

Yaz Purnell: merr kohë për të ndërtuar një biznes të qëndrueshëm në distancë

Unë jetoj si një nomade dixhitale për mbi tre vjet tani, dhe rregullisht shkruaj për përvojat e mia në The Wallet Moth së bashku me këshilla për të jetuar një mënyrë jetese më minimale.

Sipas mendimit tim, një këshillë më e mirë për t'u bërë një nomad i suksesshëm dixhital është të marrësh kohën për të ndërtuar një biznes të qëndrueshëm në distancë ndërsa akoma ke punën dhe shtëpinë tënde të rregullt për të të mbështetur. Para se të filloja biznesin tim të pavarur dhe të filloja të udhëtoja, unë punoja për të me muaj për të arritur në pikën ku puna ime e pavarur mund të zëvendësonte një përqindje të madhe të të ardhurave të mia të punës. Pa e vënë në atë kohë për të siguruar vërtet biznesin tim të pavarur duke u rritur dhe duke marrë vazhdimisht klientë, duke lënë të bëhej një nomad dixhital do të kishte qenë me rrezik - është shumë më e vështirë të zhvillosh një biznes kur të lundrosh në zonat e kohës dhe shpërqendrimet e shumta të udhëtimit !

Yaz Purnell është një shkrimtar i pavarur dhe themeluesi i The Wallet Moth, ku ajo shkruan për minimalizmin, jetesën e kursyer dhe krijimin e një jete me më shumë nga ato që doni.Yaz Purnell është një shkrimtar i pavarur dhe themeluesi i The Wallet Moth, ku ajo shkruan për minimalizmin, jetesën e kursyer dhe krijimin e një jete me më shumë nga ato që doni.
Mole kulete

Will Needham: filloni të udhëtoni në një qendër nomade

Në 12 muajt e fundit, unë kam kaluar me sukses në një mënyrë jetese nomade nomade. Që nga largimi i korporatave të mia 9-5 në Londër, unë kam punuar nga malet në Bullgari, plazhi në Barcelona‌ dhe Kyiv i çmendur, Ukrainë. Ka qenë një reklamues i vërtetë, por për mua pozitivet (liria për të udhëtuar, aftësia për të punuar nga kudo, formësoni punën tuaj / bilancin e jetës) tejkalojnë negativët (mund të jenë ndonjëherë të vetmuara).

Një këshillë ime numër një që unë do t'i ofroja një nomade që aspiron është që të fillojë duke udhëtuar në një "qendër nomade". Këto janë qytete që kanë një densitet të lartë të nomadëve dixhital (si Bansko, Lisbon, Chiang Mai, Bali).‌ Ashtu si në çdo profesion, është kaq e rëndësishme të ndërtosh atë rrjet njerëzish që mund të të mbështesin. Bansko ishte vendi i parë që shkova si një nomad dixhital dhe njerëzit që takova atje formuan me të vërtetë atë që vlerësoj në jetë dhe më dha energji për të ndjekur disa nga qëllimet e mia më ambicioze personale dhe profesionale. Nëse jeni akoma në "fazën e hulumtimit" për t'u bërë një nomadë dixhitale, unë gjithashtu do t'ju rekomandoja të eksploroni grupet e ndryshme të Nomad Dixhitale në Facebook. Prezantoni veten dhe kërkoni këshilla dhe shumë nomade do të jenë të lumtur për t'ju ndihmuar.

Will Needham është një nomad dixhital me kohë të plotë dhe themeluesi i FutureDistributed.org, platforma në internet që përshpejton kalimin drejt qyteteve të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm.Will Needham është një nomad dixhital me kohë të plotë dhe themeluesi i FutureDistributed.org, platforma në internet që përshpejton kalimin drejt qyteteve të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm.
Will Needham, Themelues në FutureDistributed.org

Jason: Vetëm kur jeni duke bërë mjaft për të jetuar pafundësisht si një nomadë dixhitale, duhet ta bëni

Ndoshta gabimi më i madh është kur dikush fillon nga e para dhe mendon se ata do të kenë sukses para se të mbarojnë paratë. Për shembull, ju mund të hiqni dorë nga puna juaj, të shisni makinën tuaj dhe ta kombinoni atë me një sasi të caktuar të kursimeve të jetës si një pistë. Do të ishte e lehtë të shtoni shpenzimet mujore në një vend me shpenzime bazë të ulët, dhe të mendoni se kam një vit të tërë për ta bërë këtë punë. Ndërsa mund të ketë një përqindje të vogël që arrin me këtë strategji 'djegia e varkave', shumica do të zbulojnë që paratë e tyre shkatërrohen më shpejt nga sa pritej, dhe madje edhe një zëvendësim i vogël i të ardhurave nuk ndodh.

Për shumicën e njerëzve, solopreneurship i suksesshëm është e vështirë për t'u arritur. Ka shumë më tepër kuptim të ndërtosh një koncert anësor dhe të marrësh sa më shumë kohë që të jetë e nevojshme për të marrë tërheqje. Vetëm kur jeni duke bërë mjaftueshëm për të jetuar pafundësisht si një nomadë dixhitale, duhet ta bëni këtë. Kjo për shkak se koncerti juaj anësor mund të ligështohet, dhe të gjitha llojet e sfidave janë rreth qoshe.

Jason LavisJason Lavis
Nga Box Innovations Ltd

Paul: keni një frymë sipërmarrëse

Një këshillë më e madhe për t'u bërë një nomad dixhital do të ishte të keni një frymë sipërmarrëse. Të jesh në gjendje të pavarur, të punosh për veten tënde apo të jesh? me përvojë në punë / punë në distancë nga shtëpia. Të kesh aftësi për të qenë fleksibël kur lidhja juaj e internetit mund të mos ketë ose të jeni në gjendje të rregulloni zonat kohore të klientëve është thelbësore. Të jesh mësuar të punosh në shtëpi ndihmon të sigurohesh që je rehat me të qenit produktiv në një mjedis që mund të ketë shumë hutime siç janë plazhet e bukura, qytetet e reja për tu eksploruar dhe njerëzit për tu takuar.

Të kesh aftësi për të punuar shumë, të qëndrosh i përqendruar dhe të gjesh klientë ose punë të largëta ndërsa je duke udhëtuar është gjithashtu çelësi për të mbështetur stilin e jetës tuaj si një nomad dixhital. Unë jam bashkëthemeluesi i ngjarjeve të mia dhe ndërmarrja e marketingut që më lejon fleksibilitetin për të punuar ndërsa udhëtimi i ngadaltë ndërsa partneri im gjeti punë duke përkthyer dhe mësuar gjuhë ndërsa ne ishim në rrugë. Ne gjithashtu kemi blogun tonë, Surf dhe Unwind për të dokumentuar udhëtimet tona dhe për të sjellë disa të ardhura shtesë. Të kesh një aftësi të përcaktuar dhe të kërkesës që mund të bëhet nga distanca, siç është programimi, do të thotë që ti e di që paratë nuk duhet të jenë çështje si një nomadë dixhitale.

Pali është gjysma e Surf & Unwind, një udhëzues për nomadët dixhitalë që janë duke kërkuar vende për të shfletuar dhe lëshohen në destinacione të bukura në të gjithë botën.Pali është gjysma e Surf & Unwind, një udhëzues për nomadët dixhitalë që janë duke kërkuar vende për të shfletuar dhe lëshohen në destinacione të bukura në të gjithë botën.
Surf dhe Unwind

Thomas Bradbury: ndërmerrni veprime në vend që të vononi

Miliona njerëz po kërkojnë të bëhen nomadë dixhital sot. Kjo siguron një mundësi të shkëlqyeshme për njerëzit të fitojnë para përmes përdorimit të teknologjive në internet - veçanërisht në periudha të vështira.

Suksesi si një nomad dixhital mbështetet tek ju duke ndërmarrë veprime. Shumë njerëz janë duke thënë se ata duan të adoptojnë një jetë nomade dixhitale - por kurrë me të vërtetë nuk ndërmarrin asnjë veprim për të arritur qëllimin. Të ndërmarrësh veprime është mënyra e vetme për të bërë. Ndërsa mund të ndjehet konfuz në fillim dhe madje nuk mund të kuptoni se çfarë saktësisht të bëni - merrni vendimin për të dhënë diçka. Mësoni nga ekspertët dhe më pas zbatoni strategjitë tuaja.

Bottom Line: Bërja e një nomade dixhitale fillon me marrjen e veprimeve në vend që të vononi.
Thomas BradburyThomas Bradbury
GetSongkey

Deya Aliaga Kuhnle: ruajeni rrjedhën tuaj të të ardhurave dhe të paktën 6 muaj kursime të ruajtura

Para se të niseni për ndonjë udhëtim, para se të hiqni dorë nga banesa juaj, para se të vendoseni veten në këtë aventurë madhështore, merrni renditjen e rrjedhës tuaj të të ardhurave. Shikoni një mënyrë realiste, të qëndrueshme dhe të testuar për të fituar para në rrugë - qoftë ajo që po ofron një shërbim dixhital si shkrim, shkrim, asistencë virtuale, ose duke themeluar produkte dixhitale si në internet, kurse, faqet e anëtarësimit, ebooks, printables, etj.

Derisa të mos keni renditur rrjedhën tuaj të të ardhurave dhe të paktën 6 muaj kursime të kursyera, unë nuk do të filloja udhëtimin tuaj për nomadë dixhitale. Ju dëshironi të jeni të sigurt që nuk do të stresoheni për pagimin e faturave ose kthimin në shtëpi kur jeni jashtë vendit; ju dëshironi të jeni të sigurt që keni mjaft për të jetuar të qetë, për të marrë sigurimin e duhur shëndetësor dhe që fluksi i të ardhurave dhe orari i punës të jetë i përputhshëm me udhëtimin tuaj.

Deya është një Menaxher i Biznesit Dixhital i cili menaxhon ekipe të largëta, projekte dhe sisteme për 6-7 sipërmarrës figurë në internet. Ajo është gjithashtu Themeluesi i Bootcamp DBM, i cili trainon të tjerët të punojnë në internet si menaxherë të biznesit dixhital.Deya është një Menaxher i Biznesit Dixhital i cili menaxhon ekipe të largëta, projekte dhe sisteme për 6-7 sipërmarrës figurë në internet. Ajo është gjithashtu Themeluesi i Bootcamp DBM, i cili trainon të tjerët të punojnë në internet si menaxherë të biznesit dixhital.
Shikoni Bootcamp DBM këtu.

Joonas Jokiniemi: ulni kostot e jetesës dhe kurseni para

Filloni duke kërkuar mundësi për të punuar dhe fituar para në internet, edhe nëse nuk dini saktësisht se çfarë doni të bëni. Kur të paraqitni diçka interesante, hidhni thellë në të dhe filloni të zhvilloni aftësitë që lidhen me të qenit i suksesshëm në atë zonë.

Mos e lini punën tuaj ende. Në vend të kësaj, shkurtoni shpenzimet tuaja të jetesës dhe kurseni para. Përkushtoni kohë për të punuar me anën tuaj të re, derisa t'ju sigurojë një rrjedhë të qëndrueshme të të ardhurave. Kur keni para të kursyera dhe pjesa juaj e re po fiton mjaftueshëm për të mbuluar shpenzimet e përditshme të jetesës, jeni gati të filloni udhëtimin tuaj si një nomad dixhital!

Këtu janë disa këshilla të bonusit:

Kaloni jashtë vendit në një vend që ka një infrastrukturë të duhur, por kostoja e jetesës është e ulët. Azia Juglindore ka shumë vende ku mund të keni një jetë të rehatshme me më pak se 500 dollarë në muaj. Gjithashtu, shumë vende evropiane, të tilla si Portugalia, Hungaria, dhe Republika eke, ofrojnë një jetë shumë të përballueshme.

Konsideroni të shisni makinën dhe shtëpinë tuaj (ose apartament), nëse zotëroni një të tillë. Ju gjithashtu mund të merrni me qira shtëpinë tuaj në mënyrë që të keni disa të ardhura shtesë mujore.

Joonas Jokiniemi, themeluesi i Kultura Mate Yerba, ka një pasion për yerba mate dhe çajra të tjerë bimor. Ai gjithashtu gëzon të bëjë surf, të udhëtojë dhe të kalojë kohë me të birin. Misioni i tij është të hulumtojë dhe provojë çajra dhe mjete të ndryshme bimore dhe të shkëmbejë informacionin e lidhur në faqen e tij të internetit.Joonas Jokiniemi, themeluesi i Kultura Mate Yerba, ka një pasion për yerba mate dhe çajra të tjerë bimor. Ai gjithashtu gëzon të bëjë surf, të udhëtojë dhe të kalojë kohë me të birin. Misioni i tij është të hulumtojë dhe provojë çajra dhe mjete të ndryshme bimore dhe të shkëmbejë informacionin e lidhur në faqen e tij të internetit.
Kultura Mate Yerba

Freya Kuka: është një ngjitje përpjetë - jini të vetëdijshëm për këtë

Tregime mahnitëse të tingëllimit në lidhje me braktisjen e punës tuaj gjatë natës dhe marrjen e biletave në një drejtim në destinacionin tuaj të ëndrrave tingëllojnë shkëlqyeshëm, por nuk funksionon kështu në shumicën e rasteve. Shtë një ngjitje përpjetë dhe unë do të këshilloja këdo që po synon të bëhet një nomad dixhital që të jetë i vetëdijshëm për këtë.

Unë kalova në stilin e jetës nomade dixhitale me një ritëm gradual dhe do t'i tregoja kujtdo që po e konsideron këtë mënyrë jetese të bëjë të njëjtën gjë. Fillova të shkruaj pavarësisht për kompanitë B2B para se të filloja një blog personal të financave të mia.

Do të ishte e mençur të merrni një përvojë si shkrimtar i pavarur ose asistent virtual përpara se të bëheni një nomad dixhital me kohë të plotë. Në këtë mënyrë do të keni disa lidhje brenda industrisë dhe disa njerëz që janë të gatshëm të betohen për shërbimet tuaja. Ju gjithashtu mund të konsideroni marrjen e kualifikimeve të rëndësishme për fushën tuaj, të tilla si marrja e një kursi për blogezim nëse dëshironi të filloni një uebsajt tuaj.

Ju duhet të përqëndroheni në arritjen në një pikë ku të ardhurat tuaja janë mjaft të qëndrueshme për ju për të udhëtuar pa shqetësime. Unë do të sugjeroja të keni një fond urgjence që mund t'ju zgjasë disa muaj nëse diçka do të ndodhte gjatë udhëtimeve tuaja. Situata aktuale është një shembull i mirë i nevojës për të qenë gati për çdo gjë. Ton nomade që unë e di janë mbërthyer në çdo vend nga Indonezia‌ në Meksikë tani dhe ata me një fond urgjence janë shumë më mirë.

Mbani në mend se ju jeni larg shtëpisë dhe megjithëse përvoja është ngazëllyese, do të thotë gjithashtu që nuk keni një sistem rezervë. Të jesh i përgatitur është gjithçka - mos lejoni që eksitimi juaj të marrë më të mirën nga ju.

Freya u mëson lexuesve se si të rritin të ardhurat e tyre pasive, të kursejnë para, të riparojnë kredinë e tyre dhe të menaxhojnë borxhin në blogun e saj të financave personale https://collachingcents.com/.Freya u mëson lexuesve se si të rritin të ardhurat e tyre pasive, të kursejnë para, të riparojnë kredinë e tyre dhe të menaxhojnë borxhin në blogun e saj të financave personale https://collachingcents.com/.
Mbledhja e qindarkave

Joanna Vaiou: kombinoni disiplinën me menaxhimin e kohës dhe financave

Nga 2013 unë drejtoj një pronar biznesi në distancë duke ndihmuar ndërmarrjet të drejtojnë rritjen organike përmes SEO dhe e konsideroj veten një nomad të pjesshëm dixhital ose edhe më mirë, një profesionist i pavarur nga lokacioni. Whatfarë do të thotë kjo është se unë mund të punoj nga çdo vend që zgjedh sipas kërkesës ndërsa kam një vend të vërtetë, të cilin e quaj shtëpinë time standarde për t'u rikthyer pas udhëtimeve të mia. Në rrethana normale, përpiqem të bëj 3 udhëtime në vit dhe kam qëndruar në vendet e tjera duke punuar në distancë në biznesin tim nga 2 javë në 2 muaj. Në rrethin tim, kam nomade të tjera dixhitale që udhëtojnë shumë më tepër sesa unë dhe vizitoj shumë më tepër vende në vit. Pra, po, funksionon për disa njerëz. Një sugjerimi im më i mirë për t'u bërë një nomad i suksesshëm dixhital është të ndërthur 3 në vijim:

 • 1) të jetë disiplinuar plotësisht me cilësinë e shërbimeve dhe punës suaj,
 • 2) menaxhimi juaj i kohës, dhe
 • 3) financat tuaja.

Bëhuni një shef kryesor në këto tre fusha të mësipërme dhe gjithmonë do të fitoni para të mjaftueshme për të udhëtuar ndërsa punoni nga distanca dhe rritni një numër në rritje të klientëve të kënaqur.

Joanna Vaiou është një Specialiste / Solopreneur e Optimizimit të Motorit të Kërkimit. Ajo është paraqitur në Digital Journal, Thrive Global, Revista Authority, Cage Blogging, Idea Mensch, etj. Kur nuk është duke punuar në Projektet e saj SEO, ajo shkruan për bloge të tjera dhe ndan ato që mëson nga përvojat e jetës së saj.Joanna Vaiou është një Specialiste / Solopreneur e Optimizimit të Motorit të Kërkimit. Ajo është paraqitur në Digital Journal, Thrive Global, Revista Authority, Cage Blogging, Idea Mensch, etj. Kur nuk është duke punuar në Projektet e saj SEO, ajo shkruan për bloge të tjera dhe ndan ato që mëson nga përvojat e jetës së saj.
Joanna Vaiou

Annette: të mbetet fleksibël, i mësueshëm dhe i përulur

Një këshillë ime për t'u bërë një nomad i suksesshëm dixhital është që * të mbetet fleksibël *. Unë dhe burri im kemi udhëtuar në mbi 20 vende në dy vitet e fundit duke jetuar në mënyrë nominale dhe duke dokumentuar udhëtimin në kanalin tonë në YouTube. Shumë nga miqtë tanë që filluan udhëtimin e tyre për nomadë dixhitale u larguan pas vetëm disa muajsh sepse nuk ishin aq fleksibël për ta trajtuar atë. Ja gjëja. Pasi kemi qenë në rrugë për dy vjet, ne kemi qenë në vende pa internet, pa ujë të pijshëm dhe kacabujë të rastit ose dy. Në të njëjtën frymë, të jesh një nomad dixhital na ka bërë të ftuar në një martesë mbretërore indiane, na ka lejuar të jetojmë aktualisht çdo ditë, dhe të jetojmë ëndrrën tonë. Por korrja e shpërblimeve të mënyrës së jetesës së nomadit dixhital, duhet të mbetesh fleksibël, i mësueshëm dhe i përulur.

Annette është një folëse e YouTuber, bloger dhe motivuese që u mëson të tjerëve se si të braktisin shpirtin e tyre duke thithur 9-5 dhe kalimin në jetën nomade dixhitale në faqen e saj të internetit, Ndjekje për aventurë. Pas vitesh të uruara për një jetë përtej thithjes së shpirtit të saj 9-5, ajo dhe burri i saj braktisën punët e tyre, shitën të gjitha gjërat e tyre dhe po udhëtojnë në çdo vend të botës deri në vitin 2023.Annette është një folëse e YouTuber, bloger dhe motivuese që u mëson të tjerëve se si të braktisin shpirtin e tyre duke thithur 9-5 dhe kalimin në jetën nomade dixhitale në faqen e saj të internetit, Ndjekje për aventurë. Pas vitesh të uruara për një jetë përtej thithjes së shpirtit të saj 9-5, ajo dhe burri i saj braktisën punët e tyre, shitën të gjitha gjërat e tyre dhe po udhëtojnë në çdo vend të botës deri në vitin 2023.
Ndjekje për aventurë

Gjeneral Ariton: Mos ndaloni së provuari

Unë kam punuar dhe jashtë si një nomad dixhital, dhe nuk është aq e lehtë sa të gjithë thonë se është. Ka raste kur nuk keni projekte, dhe është mjaft sfidë të rritni buxhetin tuaj. Por kryesorja është që të mos ndaleni së kërkuari punë në internet. Unë jam i sigurt se nuk do të ndalem së aplikuari. Unë gjithmonë mbaj 4 deri në 5 kontrata njëherësh - dhe jo, kjo nuk është shumë për aq kohë sa ju e buxhetoni kohën tuaj si duhet. Për mua, asgjë më pak se kjo dhe nuk mund ta mbështesni veten përmes thatësirës. Nëse nuk kam më shumë fonde dhe nuk mund të gjej absolutisht ndonjë projekt të ri, domethënë kur shkoj në vendin e 9-5. Unë kam qenë një shkrimtar i pavarur për rreth 10 vjet dhe do të thosha që edhe pse marr një punë të vërtetë herë pas here, unë dëshiroj për lirinë e punës nga kudo dhe duke qenë përgjegjës për kohën time.

Dndërrimi i plazheve të pacenuar me rërë të bardhë dhe përpjekja për të rrahur 40 librat e saj të lexuar në një vit rekord, ajo është një specialiste e komunikimit për ditë, një shkrimtar i pavarur natën. Adresa e saj postare ndryshon çdo vit, dhe tani kodi i saj postar është në Rumani, nga ku burri i saj është.Dndërrimi i plazheve të pacenuar me rërë të bardhë dhe përpjekja për të rrahur 40 librat e saj të lexuar në një vit rekord, ajo është një specialiste e komunikimit për ditë, një shkrimtar i pavarur natën. Adresa e saj postare ndryshon çdo vit, dhe tani kodi i saj postar është në Rumani, nga ku burri i saj është.
Trendhim

Samantha Warren: sigurohuni që të keni një koncert të ngurtë në distancë ose dy

Për këdo që dëshiron të ndjekë atë mënyrë jetese, këshilla ime më e mirë është të planifikoni sa më shumë që të mundeni përpara se të udhëtoni. AirBNB-të janë më të lira nëse i rezervoni ato një ose dy muaj paraprakisht.

WiFi i shpejtë është thelbësor për nomadët e suksesshëm dixhitalë. Jo të gjithë AirBNB kanë WiFi, kështu që planifikimi paraprakisht do t'ju ndihmojë të siguroheni që të rezervoni vendet e duhura dhe të keni qasje në WiFi kur të keni nevojë për të.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që të keni një koncert të ngurtë në distancë ose dy para se të filloni të udhëtoni. Kur isha një nomade dixhitale, kisha dy punë të largëta me kompani që kam punuar për të punuar brenda personit. Për shkak se krijova marrëdhënie të mira me ato kompani përpara se të punoja nga distanca, ata të dy ishin punë të besueshme.

Planifikimi gjithashtu do t'ju mbajë të sigurt. Nëse bëni kërkime mbi destinacionet që po vizitoni përpara se të mbërrini atje, do të dini se cilat zona duhet t'i shmangni. Marrja e vjedhjes së telefonit ose laptopit do të sabotojë aftësinë tuaj për të punuar.

Në përgjithësi, planifikimi i aventurës tuaj do t'ju shpëtojë shumë stres dhe telashe, dhe kjo do ta bëjë përvojën tuaj si një nomad dixhital më të këndshme.

Samantha Warren është një shkrimtare e pavarur dhe blogere e vetë-përmirësimit me origjinë nga Florida. Ajo i pëlqen të udhëtojë, dhe kënaqet të shkruajë për rritjen personale, shëndetin dhe këshillat e produktivitetit për punëtorët në distancë.Samantha Warren është një shkrimtare e pavarur dhe blogere e vetë-përmirësimit me origjinë nga Florida. Ajo i pëlqen të udhëtojë, dhe kënaqet të shkruajë për rritjen personale, shëndetin dhe këshillat e produktivitetit për punëtorët në distancë.
Samantha Warren

Andy Abramson: sigurohuni që të keni lidhje të shkëlqyeshme

Nëse do të më duhej të zgjidhja një këshillë për nomadët e tjerë dixhitalë, është gjithmonë e sigurt që keni një lidhje të shkëlqyeshme. Kjo nënkupton marrjen e banimit me internet me shpejtësi të lartë, blerjen e kartave SIM vendore për aksesin më të mirë celular dhe të keni një shërbim të besueshëm të Wi-Fi në roaming, në mënyrë që të mund të lidheni gjithmonë kur të keni nevojë.

Unë kam qenë një nomade hibride, duke punuar në mënyrë virtuale, si një nomade dixhitale, me banim në Portugali, duke shkuar nëpër botë dhe duke u shpërngulur nga një qytet në tjetrin gjatë 5 viteve të fundit, por gjithmonë kanë qenë një nomad dixhital që nga 1993.Unë kam qenë një nomade hibride, duke punuar në mënyrë virtuale, si një nomade dixhitale, me banim në Portugali, duke shkuar nëpër botë dhe duke u shpërngulur nga një qytet në tjetrin gjatë 5 viteve të fundit, por gjithmonë kanë qenë një nomad dixhital që nga 1993.
Comunicano

Kevin Miller: di saktësisht se çfarë do të bësh

Nga ana e punës - gjeni një kamare. A jeni një shkrimtar i pavarur në përgjithësi, apo një shkrimtar SEO në mënyrë specifike? Di saktësisht se çfarë do të bësh. Në fakt se ku duhet të shkoj krah - unë kërkoj qytete me universitete më të mëdha, me madhësi të mirë. Universitetet zakonisht nënkuptojnë qytete me njerëz të rinj, shumë strehim, dhe internet dhe kafene të mirë.

Kevin Miller, Themelues dhe CEO, Kundër FjalaKevin Miller, Themelues dhe CEO, Kundër Fjala
Kundër Fjala

Meg Marrs: aftësia më e rëndësishme është përqendrimi

Unë kam qenë një nomade dixhitale për disa vjet tani, duke përfituar nga aftësitë e mia të punës në distancë për të udhëtuar në të gjithë botën. Marrja e vetes në një pozicion për tu bërë një nomad dixhital në këtë ditë dhe moshë nuk është jashtëzakonisht e vështirë - është vetëm çështje e negociimit të një pozicioni të largët me punëdhënësin tuaj aktual.

Nëse punëdhënësi juaj duket i ngurruar, konsideroni të dorëzoni përfitime të caktuara në këmbim të aftësisë për të punuar në distancë (p.sh. heqja dorë nga shpërblimet, marrja e një ulje të vogël të pagave, etj).

Sidoqoftë, aftësia më e rëndësishme që do t'ju duhet të jeni një nomad dixhital i suksesshëm është përqendrimi. Mund të jetë vërtet punë e vështirë për të balancuar dhe për të luajtur kur filloni së pari si një nomad dixhital. Unë do të sugjeroja krijimin e një rutine të qëndrueshme që mund t'i përmbaheni, pavarësisht nëse jeni i vendosur në një Airbnb, një hotel apo një hotel. Krijoni kufij të qartë për orët e punës ndërsa ndërtoni me kohë për të eksploruar rrethinën tuaj.

Unë do të sugjeroja gjithashtu pika më të gjata të udhëtimit - provoni të kaloni 2-3 muaj në një qytet të vetëm, në vend se të hidhni në mes lokacioneve çdo javë. Kjo do t'ju lejojë të vendoseni në një rutinë, të gjeni hapësirat aty pranë për të punuar dhe të bëni një punë të frytshme duke bërë ndërkohë që njiheni ngushtë me një zonë.

Meg Marrs është themeluesi i K9 of Mine, një sit i kujdesit për qen, i përqendruar në ndihmën e pronarëve për të kuptuar dhe kujdesur për miqtë e tyre të mbuluar me katër këmbë. Nga burimet e thelluara të trainimit deri tek udhëzuesit e birësimit të qenve, K9 i Minave ka një mori mjetesh dhe udhëzimesh për pronarët e rinj të qenve.Meg Marrs është themeluesi i K9 of Mine, një sit i kujdesit për qen, i përqendruar në ndihmën e pronarëve për të kuptuar dhe kujdesur për miqtë e tyre të mbuluar me katër këmbë. Nga burimet e thelluara të trainimit deri tek udhëzuesit e birësimit të qenve, K9 i Minave ka një mori mjetesh dhe udhëzimesh për pronarët e rinj të qenve.
Udhëzues për adoptimin e qenve

Lina: mos hiqni dorë dhe qëndroni këmbëngulës

Emri im është Lina, unë jam 27 vjeç i ri dhe gjithmonë ka qenë ëndrra ime të punoj nga distanca. Këshilla numër një që dua të jap për të gjithë ata që duan të fillojnë të punojnë nga distanca është që të mos heqin dorë dhe të qëndrojnë këmbëngulës! Shumë njerëz do t'ju thonë se nuk është e mundur të keni siguri në punë dhe të punoni në distancë në të njëjtën kohë. Sipas mendimit tim, kjo nuk është e vërtetë! Ju duhet vetëm të kujdeseni për kompaninë e duhur. Një kompani që beson në avantazhet e punës në distancë dhe vlerave të saj!

Pasi mbarova gradën master për menaxhim strategjik në turizëm, u përpoqa të shmanga mbërthimin në një zyrë. Kjo është arsyeja pse vendosa të vazhdoj të bëj atë që më pëlqente: Unë udhëtova në botë, mora një licencë të mësimit të shfletimit dhe punova në një vend tjetër çdo muaj - një mënyrë jetese të lodhshme.Pasi mbarova gradën master për menaxhim strategjik në turizëm, u përpoqa të shmanga mbërthimin në një zyrë. Kjo është arsyeja pse vendosa të vazhdoj të bëj atë që më pëlqente: Unë udhëtova në botë, mora një licencë të mësimit të shfletimit dhe punova në një vend tjetër çdo muaj - një mënyrë jetese të lodhshme.
Ridestore. Një kompani veshje në natyrë që operon plotësisht e largët.

Mia Clarke: përgatituni! të qenit nomad merr më shumë planifikim

Përgatitja! Ju nuk bëheni një nomad dixhital thjesht duke blerë një biletë aeroplan dhe duke udhëtuar drejt Amsterdamit. Specificallyfarë do të bëni konkretisht? Sa kohë do të jetoni në një vend të ri? Po për vizat, taksat, etj? Të jesh nomad nuk kërkon më pak planifikim - në të vërtetë kërkon më shumë planifikim. Unë kam pasur miq të mjaftueshëm të dështojnë në stilin e jetës për të kuptuar se ju duhet më shumë se pak përgatitje në mënyrë që të keni sukses.

Mia Clarke, Redaktor @ https://www.invertpro.coMia Clarke, Redaktor @ https://www.invertpro.co
https://www.invertpro.co

Jenn: Unë nuk e zgjodha jetën e nomadës dixhitale, jeta nomade dixhitale më zgjodhi

Kam parë shumë nomade dixhitale të kenë sukses por të jesh një nomad dixhital nuk do të jetë gjithmonë e lehtë. Unë thjesht po jap informacionin e mikut tim Jenn i cili po punon si Nomad Dixhital duke thënë se unë nuk zgjodha jetën e nomadës dixhitale: jeta nomade dixhitale më zgjodhi mua.

Këto janë një nga këshillat më të mira që kam marrë prej saj në Si të bëhet një nomad dixhital:

 • 1. Shfrytëzoni ekuilibrin punë-jetë për integrimin e punës dhe jetës.
 • 2. Jini të gatshëm të punoni shumë.
 • 3. Jini të përgatitur për disa makth logjistikë.
 • 4. Nuk ka autopilot në rrugë.
 • 5. Ngadalësoni.
 • 6. Shfrytëzoni sa më shumë programin tuaj fleksibël.
 • 7. Jepini vetes 3 muaj për të kaluar kurbën e të mësuarit.
Yasir Shamim është një Marketer Digital dhe që vjen aktualisht punon si Ekzekutiv në https://www.purevpn.com/ me qëllim të rritjes së dukshmërisë së tyre të motorit të kërkimit. Marketer Dixhital nga dita në ditë dhe Tech Fanatic natën, ai pëlqen të lexojë në lidhje me sigurinë në internet dhe teknologjinë në përgjithësi dhe gjithashtu i pëlqen të ndajë mendimet e tij.Yasir Shamim është një Marketer Digital dhe që vjen aktualisht punon si Ekzekutiv në https://www.purevpn.com/ me qëllim të rritjes së dukshmërisë së tyre të motorit të kërkimit. Marketer Dixhital nga dita në ditë dhe Tech Fanatic natën, ai pëlqen të lexojë në lidhje me sigurinë në internet dhe teknologjinë në përgjithësi dhe gjithashtu i pëlqen të ndajë mendimet e tij.
VPN e pastër
Merrni një VPN për të siguruar punën tuaj të nomadit dixhital
Merrni një VPN për të siguruar punën tuaj të nomadit dixhital

Marko: zgjeroni rrjetin tuaj të njerëzve

Këshillë më e mirë që mund t'i jap kujtdo që kërkon të dalë nga gara miu është të zgjas rrjetin tuaj të njerëzve. Falë faktit se jam më largues dhe bisedues, online dhe offline, mora idenë për organ-looks.com [organ-looks.com], fillova të punoja për të, dhe marrja e çekut të parë ia vlente të merrte të gjitha rreziqet si heqjen dorë nga puna ime dhe duke investuar pothuajse të gjitha kursimet. Por asgjë nga kjo nuk do të ishte e mundur pa u takuar me njerëz dhe duke shkëmbyer ide.

Emri im është Marko Ivanoski, dhe që nga zbulimi i termit nomad dixhital dhe duke u bërë ai më mori 1 vit.Emri im është Marko Ivanoski, dhe që nga zbulimi i termit nomad dixhital dhe duke u bërë ai më mori 1 vit.
Pamje organike

Robert Johnson: nxit aftësitë tuaja ekzistuese

Këshillë më e mirë që mund t'i jap dikujt duke e konsideruar një nomad dixhital është të jesh realist. Jeta e DN-ve mund të duket idilike bazuar në fotot e tyre në mediat sociale të laptopëve dhe plazheve me rërë të bardhë, por realiteti është më shumë për atë që ndodh pas atyre fotove të denja në Instagram. Shumë gurus mund të ju tregojnë një shkurtore, por si të gjitha gjërat që ia vlejnë, nuk ka anashkaluar rrugën tuaj për t'u bërë një punëtor i suksesshëm në distancë. Isshtë duke pranuar punë që mund të paguajnë shumë pak për standardet tuaja, por janë të shkëlqyera për përvojë, ose duke marrë punë të çuditshme për fonde tampon. Ju duhet të shfrytëzoni aftësitë tuaja ekzistuese, dhe ndoshta të kërkoni ato të lidhura ose më të tregtueshme. Vetmia është gjithashtu shumë e vërtetë për shkak të mungesës së zyrave fizike të pranishme, dhe po kështu është lodhja e udhëtimit dhe shkathtësia e shtëpisë. Sidoqoftë, nëse mund ta shtyni atë dhe të vazhdoni, përpjekjet tuaja thjesht mund të shlyhen. Padyshim nuk pendohem që jam DN, kam lirinë e menaxhimit të kohës time, dhe të jetoj në tokat e huaja dhe të mësoj rrugën time përmes kulturave të ndryshme - ishte një përvojë e vlefshme jetësore.

Robert Johnson, Themelues, SawineryRobert Johnson, Themelues, Sawinery
Sawinery

Peter Koch: Keni një aftësi që është e vështirë për t'u marrë

Keni një aftësi që është e vështirë për të marrë: Kur bëni diçka dikush tjetër mund të bëjë ju gjithmonë përballeni me sfida të mëdha.

Shtë e vështirë për ju të merrni ndonjë koncert të pavarur që do të paguajnë faturat nëse planifikoni të mësoni anglisht në internet.

Nga ana tjetër, nëse jeni një inxhinier i mirë, me një reputacion që askush nuk mund të bëjë atë që mund të bëni. Atëherë askush nuk mund t’ju ​​zëvendësojë, ju mund të fitoni po aq para sa në një punë normale.

Inxhinier Peter Koch nga tregtia, një ish-nomad dixhital dhe themelues DollarSanity.Inxhinier Peter Koch nga tregtia, një ish-nomad dixhital dhe themelues DollarSanity.
DollarSanity

Alan Silvestri: keni nevojë për një plan, mbështetje dhe fleksibilitet

Unë nuk jam më një nomadë e pastër dixhitale, por kam bërë mjaft stilin e jetës për të ditur që ju duhet të paktën tre gjëra për të pasur sukses.

 • Një - keni nevojë për një plan. Do të punoj në internet nuk është një plan, kjo është një ëndërr. Çfarë do të bësh? Shkrim i pavarur? Projektimit? Puna në distancë për një punë normale? Kuptoni se çfarë do të bëni dhe çfarë ju nevojitet për ta bërë atë.
 • Dy - Ju keni nevojë për mbështetje. Kjo mund të jetë disa kursime, nëse sapo filloni. Mund të jetë një punë aktuale e shtruar ose ndonjë punë e pavarur që po zhvillohet.
 • Tre - Ju duhet fleksibilitet. Ndoshta karriera juaj e pavarur e shkrimit nuk do të heqë dorë, por një projekt anësor në hartimin e uebit bën. Apo ndoshta ju jeni një shkrimtar udhëtimesh dhe një çështje botërore godet! Ju do të keni nevojë për fleksibilitet dhe kreativitet për t'ju përshkuar.
Alan SilvestriAlan Silvestri
http://mygrowthgorilla.com/

Christine Wetzler: keni nevojë për një kompjuter të mirë dhe një shpinës / çantë të shkëlqyeshme

Unë lëviz zyrën time shpesh (dhe globalisht) dhe dy mjetet më të rëndësishme që ju nevojiten janë një kompjuter i mirë dhe një çantë / çantë e shkëlqyeshme. Ju duhet të jeni në gjendje të lëvizni - nga një vend në tjetrin ose nga një vend në tjetrin në një kafene. Në rastin tim ndonjëherë është aq e thjeshtë sa të kalosh nga kati përdhes në katin e dytë në shtëpinë time! Nëse duhen 10 minuta për të paketuar, është një punë e vërtetë.

Christine Wetzler, presidente, PR & marketing PietrylaChristine Wetzler, presidente, PR & marketing Pietryla
http://www.pietrylapr.com/
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Artikuj të ngjashëm


Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Comments (0)

Lini një koment

Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë