Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital

Nomadizmi dixhital ka ndryshuar keqkuptimin e zakonshëm që udhëtimet konsiderohen thjesht një luks. Këto prirje të reja të jetesës kryesisht nga të rinjtë e teknologjisë së përparuar rrëzuan stereotipin se udhëtimi është mënyra e përsosur për të humbur para.

Në vend të kësaj, ata kanë hapur sytë e shumë njerëzve se si të punojnë në distancë ndërsa udhëtojnë në pjesë të ndryshme të botës çdo javë ose muaj - nomadizmi dixhital zakonisht është sinonim i kalimit të periudhave më të gjata në vende të ndryshme, dhe akomodimi me kulturën lokale dhe bërja e re të njohurit.

Maksimizoni përdorimin e Internetit duke punuar në distancë

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Nomadët dixhitalë punojnë në distancë në një kafe
Nomadët dixhitalë punojnë në distancë në një kafe

Falë teknologjisë moderne, një numër në rritje i profesionistëve që kanë maksimalizuar përdorimin e Internetit, softuerëve dhe veglave për të përmbushur wanderlust e tyre.

Shtë e mundur të shkoni në vende dhe të punoni në distancë duke mbajtur një kontroll të qëndrueshëm. Ky fenomen është vendosur të marrë kulturën moderne të punës, veçanërisht pasi shumica e të rinjve janë ambiciozë dhe të sigurt kur bëhet fjalë për realizimin e listës së tyre.

Këto nomade dixhitale janë zakonisht njerëz që investojnë talentin dhe ekspertizën e tyre në ekonominë e dijes. Ato punë më të mira të nomadeve dixhitale përfshijnë stilistët grafikë, shkrimtarët e përmbajtjeve, redaktorët e videove, tutorët, blogerët e udhëtimit, zhvilluesit, mësuesit e e-commerce dhe në thelb çdo profesion që bën përdorimin e një laptopi dhe një lidhje në internet për furnizimet e tyre.

Sidoqoftë, mënyra e jetesës kërkon një sens të fortë të vetë-disiplinës - kjo vlen për punë dhe në të njëjtën kohë me shpenzime. Për njerëzit që aspirojnë të jenë një nomad dixhital, gjërat që ju mund të konsideroni është gjetja e një akomodimi të përballueshëm duke përdorur mjetin më të lirë të prenotimit, lidhje interneti ekzistuese, të besueshme dhe të shpejtë në internet, kuzhinë të pasur dhe megjithatë të lirë lokale dhe kulturë të palosshme. Nëse planifikoni të shfryni këtë kulturë moderne të punës, kjo listë përmban destinacionet kryesore në Azi për nomadët dixhital:

Bali, Indonezi

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Dyer në plazh në Bali
Dyer në plazh në Bali
Fluturimet për në Bali
Fluturimet për në Bali

Nëse doni një pushim të madh nga qyteti, Bali është vendi i përsosur për ju. Arkitektura mahnitëse hindu-aziatike dhe kuzhina lokale janë vetëm dy arsye për ta konsideruar këtë vend në listën tuaj.

Kafeja artizanale, dhe një numër hapësirash bashkëpunuese në çdo cep të saj, ushqimi organik vegan dhe plazhet me diell do të përmirësojnë jo vetëm stilin e jetës tuaj të udhëtimit, por madje do të sjellin qetësi dhe qetësi në gjendjen tuaj shpirtërore duke e bërë atë një destinacion ideal për punë dhe shërim.

Chiang Mai, Tajlandë

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Tempulli i Bardhë në Chiang Mai, Tajlandë
Tempulli i Bardhë në Chiang Mai, Tajlandë
Fluturimet për në Chiang Mai
Fluturimet për në Chiang Mai

Gjëja më e mirë në lidhje me këtë destinacion nomade është që ai është me kosto të efektshme dhe dy është e mbushur me kafene. I lirë dhe do t’ju ​​mbante në rregull afatet tuaja, kush nuk do ta dëshironte këtë?

Për të mos përmendur, stacionet e bashkëpunimit dhe kultura lokale e Tajlandës Veriore për të zbuluar. Ajo gjithashtu ka një rrjet të themeluar mirë të nomadëve dhe turistëve. Ritmi i ngadaltë i jetës do ju rrëmbejë të gjithë presionin dhe miqësia e vendasit me siguri do t'ju sjellë ngrohtësi.

Shtë gjithashtu një bonus i madh që ju mund të tokës një opsione të shkëlqyera ngrënie për vetëm rreth dy dollarë.

Kuching, Malajzi

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Pamje e natës e Kuching, Malajzi
Pamje e natës e Kuching, Malajzi
Fluturimet për në Kuching
Fluturimet për në Kuching

Ky parajsë në rritje për nomadët është etiketuar si Chang Mai i radhës. Kuçing, ka gjithçka që i duhet një nomade dhe komuniteti po bëhet më i madh. Me rregullore më të mira dhe të lehta për vizat, mundësia e qëndrimit për tre muaj nuk është zhdukur.

Për të mos përmendur lehtësinë dhe jetesën me kosto të efektshme në këtë qytet. Shtë një vend për tu marrë parasysh posaçërisht për fillestarët në nomadizmin dixhital.

Taipei, Tajvan

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Beautiful city of Taipei, Tajvan
Beautiful city of Taipei, Tajvan
Fluturimet për në Taipei
Fluturimet për në Taipei

Taipei është një destinacion në rritje ideal për nomadët. Nuk është më i kufizuar në tutorët anglezë. Kryeqyteti i vendit, ka përqafuar teknologjinë dhe është bërë një pikë e nxehtë dixhital nomade.

Me kulturën e tij të hapur, mikpritjen e njerëzve dhe madje rrjedhshmërinë e tyre në anglisht, ky qytet 24-orësh ka një nga ambientet më të lehta për tu përshtatur. Gjithashtu Taipei është vendi i përsosur për një nomad ushqyes. Dhe, duke folur gjeografikisht, një avantazh tjetër janë lidhjet e përshtatshme që ajo ka me Azinë Juglindore, Kinë dhe Japoni.

Shtojeni këtë destinacion në listën tuaj dhe mahnituni me atë që ka ky vend për të ofruar.

Phong Nha, Vietnam

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Pamje nga deti në Phong Nha, Vietnam
Pamje nga deti në Phong Nha, Vietnam
Fluturimet për në Phong Nha
Fluturimet për në Phong Nha

E fundit por përfundimisht jo më pak e rëndësishmja është Phong Nha, e cila është një destinacion i vogël nomade por në rritje. Ky kryeqytet aventureske i Azisë Juglindore ka internet të shpejtë dhe të lirë, i cili është një kërkesë e domosdoshme për çdo nomad dixhital.

Përveç kësaj, ajo ka një shumëllojshmëri të restoranteve dhe fshatrave të vogla të ndjehen që mund t'ju sjellin një atmosferë të qetë dhe të mrekullueshme, për të mos përmendur se është një nga vendet më të bukura dhe të kërkuara në Vietnam.

Planifikoni lëvizjen tuaj të radhës në një nga destinacionet kryesore në Azi

Planifikoni për lëvizjen tuaj të rradhës? Kapni bukurinë e këtyre vendeve në Azi dhe eksploroni anën orientale të botës.

E tëra që ju duhet është të keni një laptop për t'ju lejuar të punoni jashtë vendit, dhe të merrni një vizë udhëtimi për të qëndruar për sa kohë që dëshironi së bashku me një sigurim shëndetësor të udhëtimit për të kapërcyer çdo shqetësim që mund të lindë gjatë udhëtimit tuaj.

Jini aventureske dhe të drejtuar me qëllimet tuaja kudo që të çon endja.

Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Foto Galeria

5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Nomadët dixhitalë punojnë në distancë në një kafe
5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Dyer në plazh në Bali
5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Tempulli i Bardhë në Chiang Mai, Tajlandë
5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Pamje e natës e Kuching, Malajzi
5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Beautiful city of Taipei, Tajvan
5 destinacionet kryesore në Azi për nominalët dixhital : Pamje nga deti në Phong Nha, Vietnam

Artikuj të ngjashëm


Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Comments (0)

Lini një koment

Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë