Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Destinacionet kryesore për nomadët dixhital: 30+ këshilla të ekspertëve

Gjetja e vendit të duhur për të punuar në distancë dhe për të shijuar lirinë e të qenit një nomadë dixhitale, qoftë për një periudhë të shkurtër ose më gjatë, mund të duket e vështirë në radhë të parë.

Ndërsa unë personalisht jetoja nga distanca për një kohë, dhe kënaqem shumë duke punuar për periudha më të gjata kohore qoftë nga Varshava, Polonia ose nga Kyiv, Ukraina. Jo vetëm lidhjet në internet janë të mahnitshme, vendet janë disa nga më të sigurtat, por gjithashtu është shumë e thjeshtë të gjesh strehim të përballueshëm, ushqim dhe argëtim, ndërsa takimi i njerëzve personalisht ose profesionalisht nuk është çështje në fjalë.

Sidoqoftë, të shkosh të punosh nga distanca nga Indonezia‌ ose nga Tajlanda‌ gjithashtu janë mundësi të shkëlqyera, me kosto edhe më të ulta - por për rastet e rastit, është e vështirë të qëndrosh atje për një periudhë më të gjatë kohore për shkak të kërkesave për vizë udhëtimi për qëndrime më të gjata se një muaj.

Prandaj, për të marrë një ide më të mirë, kemi pyetur komunitetin e ekspertëve cilat janë destinacionet e tyre kryesore për nomadët dixhitalë dhe detaje mbi përvojat e tyre personale - këtu janë përgjigjet e tyre.

Sipas mendimit tuaj, cili është destinacioni më i mirë për një nomad dixhital, dhe pse?

Oli Graham: Budapesti është një komunitet i lulëzuar i pavarur dhe fillestarë të teknologjisë

Një nga qytetet më të mira në të cilën kam kaluar kohë duke punuar është Budapesti. Ekziston një komunitet i lulëzuar i pavarur dhe fillestarë të teknologjisë, me hapësirën bashkëpunuese Mosaik si qendrën time të preferuar. Skena e pavarur nuk është aq e vendosur sa qytetet e tjera evropiane si Lisbona dhe Berlini, por duket se po rriten muaj pas muaj. Mendoj se në vitet e ardhshme do të zhvendosë skenën e tyre të famshme të partisë.

Qyteti vetë ka një përzierje të ndikimit sovjetik dhe modern të Evropës Perëndimore, dhe ka transport dhe infrastrukturë të shkëlqyeshme, duke e bërë atë të përballueshëm për të jetuar në (nuk ka nevojë për një makinë për të marrë rreth). Ju mund të merrni një apartament të mirë në mes të qytetit për rreth 500 Euro në muaj. Marrja e WIFI e mirë në banesën tuaj mund të duket jashtëzakonisht e shtrenjtë kur shikohet në izolim, por kjo është më shumë sesa kompensohet nga kostoja e gjërave si sende ushqimore dhe dalja e cila është rreth dy të tretat e çmimit të vendeve të Evropës Perëndimore.

Oli Graham është Shefi i Përmbajtjes në RightlyWritten. RightlyWritten është një agjenci për shkrime të kopjimit që punojnë me biznese të mesme në industrinë e teknologjisë, ligjore dhe të sigurimeve.Oli Graham është Shefi i Përmbajtjes në RightlyWritten. RightlyWritten është një agjenci për shkrime të kopjimit që punojnë me biznese të mesme në industrinë e teknologjisë, ligjore dhe të sigurimeve.
www.rightlywritten.com

Manny Hernandez: hapësira të shkëlqyera bashkëpunimi dhe dyqane të lulëzuara për kafe në Beograd

Unë jam një fanatik i udhëtimit dhe kam jetuar jetesën e nomadit dixhital, duke punuar në internet ndërsa udhëtoj nëpër vende të ndryshme për më shumë se 10 vjet .. Kam provuar të punoj në qytete të ndryshme dhe një nga qytetet më të mira nomade dixhitale që do të rekomandoja është Beogradi , Serbi. Ky është një vend i lirë në Evropë. Ka kaq shumë gjëra për të dashur për Beogradin. Vendasit janë njerëz mikpritës dhe të qetë, ka ushqim me kosto të ulët, mbulim të shkëlqyeshëm të internetit dhe jetë të madhe shoqërore. Kostoja e të jetuarit në Beograd është e lirë me aq pak sa 50 dollarë për një natë në një hotel me kosto të ulët. Nëse planifikoni të qëndroni më gjatë, mund të prisni të jetoni me një buxhet mesatar prej 1000 $ në muaj në varësi të sa luksoze është stili juaj i të jetuarit. Ka mjaft hapësira të shkëlqyera bashkëpunimi dhe dyqane të lulëzuara kafeje në Beograd, të gjitha me WiFi të shkëlqyeshëm dhe kafe të mrekullueshme për të cilën mund të hidheni ndërsa punoni në internet.

Manny Hernandez është një CEO dhe bashkëthemelues i Wisdom Growth Wisdom, LLC. Ai është një tregtar i aftë dhe profesionist i teknologjisë së informacionit me mbi dhjetë vjet përvojë në arenën që zhvillohet me shpejtësi të marketingut me përgjigje të drejtpërdrejtë. Manny është një sipërmarrës i bërë vetë i cili pëlqen të udhëtojë dhe të shijojë lirinë që ofron puna në internet.Manny Hernandez është një CEO dhe bashkëthemelues i Wisdom Growth Wisdom, LLC. Ai është një tregtar i aftë dhe profesionist i teknologjisë së informacionit me mbi dhjetë vjet përvojë në arenën që zhvillohet me shpejtësi të marketingut me përgjigje të drejtpërdrejtë. Manny është një sipërmarrës i bërë vetë i cili pëlqen të udhëtojë dhe të shijojë lirinë që ofron puna në internet.
Wisdom Rritja e Pasurisë, LLC

Alexandra Cote: Budapesti është aspak një destinacion kryesor

Budapesti është deri tani një destinacion i lartë. Gjithçka nga qiraja e lirë dhe shpenzimet ditore si ushqimi dhe transporti deri sa i përshtatshëm është të arrish atje. Aspektet juridike të qëndrimit tuaj janë gjithashtu të thjeshta, aq më tepër nëse jeni një qytetar i BE-së.

Për të mos përmendur qytetin është e mahnitshme nga të gjitha aspektet dhe është gjithashtu e lehtë për ju të keni një pushim të qytetit në një nga kryeqytetet e afërta [Vjenë dhe Bratislavë]. Njerëzit janë gjithashtu shumë miqësorë dhe nuk duhet të keni pothuajse asnjë problem me lidhjen në internet. Nuk ka asgjë të keqe që duhet të them për këtë destinacion.

Alexandra Cote, B2B dhe SaaS Shkrimtar i përmbajtjes dhe SEO StrategicAlexandra Cote, B2B dhe SaaS Shkrimtar i përmbajtjes dhe SEO Strategic
mktodyssey.wordpress.com

Itamar Blauer: Londra është vendi më i mirë për nomadët dixhitalë

Unë mendoj se Londra është vendi më i mirë për nomadët dixhitalë.

Unë jetoj këtu për 15 vitet e fundit dhe ka qenë e jashtëzakonshme. Vëllimi i madh i aktiviteteve në të gjithë qytetin e bën punën në lëvizje argëtuese dhe aventureske. Ndërsa Londra nuk është aq e madhe (ose e bukur) sa destinacionet e tjera, ajo krijon një ekuilibër të përsosur midis relaksimit, lirisë dhe profesionalizmit.

Itamar Blauer është një ekspert i SEO me qendër në Londër. Ai ka një rekord të dëshmuar të rritjes së renditjes me SEO që është i përqendruar në UX, i mbështetur nga të dhënat dhe krijuesi.Itamar Blauer është një ekspert i SEO me qendër në Londër. Ai ka një rekord të dëshmuar të rritjes së renditjes me SEO që është i përqendruar në UX, i mbështetur nga të dhënat dhe krijuesi.
Konsulent SEO

Marina Avramoviç: kafenetë dhe restorantet në Novi Sad janë gati të një nomade dixhitale

I shpallur si kryeqytet kulturor i Evropës Lindore, Novi Sad është një qytet i zënë me artin, muzikën dhe kulturën. Për sa i përket kostove të jetesës, është shumë më lirë të jetosh atje në krahasim me destinacionet e tjera evropiane. Meqenëse ata nuk përdorin euro në Serbi, pasi teknikisht nuk janë në BE, ju merrni një mundësi të mirë për pothuajse çdo kosto jetese.

Interneti është i shpejtë dhe i disponueshëm, me karta SIM të disponueshme për disa euro. Shumica e kafeneve dhe restoranteve në Novi Sad janë gati të një nomade dixhitale, me fjalëkalime wi-fi në menutë dhe hapësirat bashkëpunuese të disponueshme. Madje ka pika me stacione karikimi me energji diellore që mund të përdorni për të ngarkuar pajisjet tuaja, duke lejuar moti.

Pricesmimet e ushqimit janë jashtëzakonisht të lira dhe ju mund të hani pica të stilit napolitane të ndezur me zjarr për më pak se 10 euro. Për sa i përket qirasë, qoftë me Airbnb ose përmes një agjensie nuk ka gjasa të paguani më shumë se 200 euro në muaj. Kjo përfshin të gjitha shërbimet, ngrohjen dhe shpenzimet e ndërtesave. Transporti nuk është çështje pasi vetë qyteti është i ecur, dhe disa dollarë do t'ju sjellin nëpër qytet me një taksi nëse është e nevojshme.

Novi Sad është një vend i shkëlqyeshëm që nomadët dixhital të bazohen, komuniteti nomad dixhital është shumë aktiv në Serbi dhe shumica e serbëve flasin mirë anglisht, duke ua bërë më të lehtë të huajve të jetojnë këtu si nomadë dixhital.

Marina gjithmonë ka pasur një pasion për shpërndarjen e miteve nga realiteti, për të ndihmuar në eliminimin e konfuzionit dhe për të shkëmbyer njohuritë e saj mbi një temë, shumë ende e konsiderojnë një tabu. Me kalimin e viteve, misioni i saj u bë ndërgjegjësimi për kanabisin dhe CBD, gjë që çoi në themelimin e faqes së saj të parë, CannabisOffers.net.Marina gjithmonë ka pasur një pasion për shpërndarjen e miteve nga realiteti, për të ndihmuar në eliminimin e konfuzionit dhe për të shkëmbyer njohuritë e saj mbi një temë, shumë ende e konsiderojnë një tabu. Me kalimin e viteve, misioni i saj u bë ndërgjegjësimi për kanabisin dhe CBD, gjë që çoi në themelimin e faqes së saj të parë, CannabisOffers.net.
cannabisoffers.net

Lora Georgieva: Bullgaria renditet në mesin e njëzet shërbimeve më të mira Wi-Fi në botë

Qytetet e Sofjes, Plovdivit, Varnës, në BULGARIA - Bullgaria është një nga destinacionet më të nënçmuara të udhëtimit në Evropë. Ajo është anëtare e BE-së që nga viti 2007, dhe ajo vazhdimisht po zhvillohet në sektorin e IT. Bullgaria renditet në mesin e njëzet vendeve të tjera që ofrojnë shërbimet më të mira Wi-Fi në botë. Për shembull, shpejtësia mesatare e shkarkimit është 9.7 Mbps dhe po performon më mirë sesa vendi i nxehtë turistik Kroaci - me 9.3 Mbps. Pse duhet ta zgjidhni Bullgarinë nëse jeni një nomad dixhital? Disa arsye të listuara më poshtë:

* Varna (kryeqyteti i detit i Bullgarisë) po u ofron qytetarëve dhe mysafirëve të qytetit një mori të punëve dhe mundësive të kohës së lirë - Qyteti është i mbushur me dyqane të vogla kafeje, bare dhe restorante që të gjitha ofrojnë Wi-Fi falas nëse jeni klient. Niveli mesatar i filxhanit të kafesë është midis 1 dhe 2 euro, në varësi të vendit të zgjedhur. Ekzistojnë gjithashtu një numër i bare plazheve që ofrojnë gjithashtu Wi-Fi, dhe një pamje të shkëlqyeshme të detit, pika perfekte për të punuar. Varna ka disa hapësira bashkëpunimi në vendet qendrore të qytetit, ku mund të marrësh me qira një vend pune dhe të takosh nomadë.

Kontrolloni lidhjen

* Plovdiv (kryeqyteti i kulturës së Evropës për vitin 2020) - Plovdiv është qyteti i dytë më i madh pas kryeqytetit të Sofjes. Qyteti ofron një lagje / lagje të tërë arti të mbushur me pak dyqane, bare, restorante dhe vende kafeje. Të mos harrojmë Teatrin e njohur antik - monumenti më i njohur.

Kontrolloni këtë lidhje për më shumë informacione rreth Plovdiv
Emri im është Lora Georgieva dhe unë përfaqësoj ProExpo Services- Një agjensi udhëtimi B2B që ofron akomodim ekskluzivisht gjatë panaireve tregtare, ekspozita dhe shfaqje. Pozicioni im në kompani është një specialist i marketingut dixhital. Aktualisht unë punoj në procesin afatgjatë të promovimit të proexposervice.com në kanale të ndryshme.Emri im është Lora Georgieva dhe unë përfaqësoj ProExpo Services- Një agjensi udhëtimi B2B që ofron akomodim ekskluzivisht gjatë panaireve tregtare, ekspozita dhe shfaqje. Pozicioni im në kompani është një specialist i marketingut dixhital. Aktualisht unë punoj në procesin afatgjatë të promovimit të proexposervice.com në kanale të ndryshme.
proexposervice.com

Dale Johnson: nga një këndvështrim praktik, Tallinn është një mundësi e shkëlqyeshme për nomadët

Shumica e destinacioneve nom nomadë dixhitale ’ende janë kryesisht nën kategorinë e 'destinacioneve të udhëtimit të lartë'. Për nomadët dixhitalë dhe nevojat e tyre të biznesit, Tallinn, Estonia është një mundësi e shkëlqyeshme.

Së pari, ata kanë projektuar posaçërisht sistemin e tyre të përfshirjes dhe taksave që të jenë shumë të favorshme për banorët jo-estonezë. Shtë e thjeshtë të regjistrosh një kompani, të aplikosh për bankare, dhe nëse operon në hapësirën Saas ose dixhital të produktit, ligjet e taksave duken shumë të favorshme për ty.

Nëse jeni nomade për periudha të mëdha të vitit, është një vend i shkëlqyeshëm për të pasur një bazë. Plus, Tallinn në vetvete është shumë miqësor me nomadët dhe ka qenë një investim i konsiderueshëm në infrastrukturën e tij dhe skenën e teknologjisë gjatë dekadës së fundit. Ka mjaft dyqane të lezetshme për kafe, wifi është i shpejtë, dhe Tallinn luan mikpritës për një sërë fillestar dhe takime ngjarjesh gjatë gjithë vitit.

Për këdo që kërkon komunitet, infrastrukturë dhe gjithçka që "Unë ndoshta duhet të kuptoj se gjërat" përtej plazheve të puthura nga dielli dhe festat në pishina, ju patjetër që duhet të shikoni në Talin.

Që nga viti 2016 unë kam punuar në distancë si një tregtar i përmbajtjes dhe publicist, janë paraqitur në pëlqimet e Forbes, Washington Post dhe WSJ, dhe kam udhëtuar për në, ose jetuar në, 29 vende dhe duke llogaritur.Që nga viti 2016 unë kam punuar në distancë si një tregtar i përmbajtjes dhe publicist, janë paraqitur në pëlqimet e Forbes, Washington Post dhe WSJ, dhe kam udhëtuar për në, ose jetuar në, 29 vende dhe duke llogaritur.
Xheneti i Nomadës

Simonas Steponaitis: kosto të ulët dhe pamje frymëzuese në Bali, Chiang Mai, Bangkok, Budapest, Tbilisi

Ndërsa zgjidhni destinacionet për nomadet dixhitale, ka disa karakteristika kryesore që ia vlen t'i kushtoni vëmendje.

Kudo që të shkoni, vendi duhet të jetë me kosto efektive, nëse nuk doni të shpenzoni gjithë pagën tuaj, të keni një lidhje të mirë në internet dhe të keni një atmosferë frymëzuese për ju.

Vendet të cilat mund të konsideroni një destinacion të shkëlqyeshëm duke pasur kosto të ulët dhe pamje frymëzuese janë Bali, Chiang Mai, Bangkok, Budapest, Tbilisi.

Sigurisht, njerëzit kanë shije dhe ide të ndryshme që mund t’i frymëzojnë, por këto janë vendet më të mëdha që janë bërë destinacion për shumë nomade dixhitale.

CMO në HostingWiki.orgCMO në HostingWiki.org
HostingWiki.org

Peter: destinacionet më të mira për nomadët dixhital janë padyshim Bali dhe Tajlanda.

Të dy vendet janë të lira dhe ju mund të rezervoni strehim të lirë me Airbnb në baza mujore që kanë zbritje bujare. Ushqimi është gjithashtu jashtëzakonisht i lirë dhe ju mund të buxhetit rreth 5-10 $ në ditë për ushqim pa u shqetësuar për të.

Moti është mjaft i mirë gjatë gjithë vitit me temperatura të qëndrueshme. Sidoqoftë, reshjet e shiut mund të jenë irrituese ndonjëherë gjatë disa sezoneve.

E vetmja gjë që nuk më pëlqeu kur jetoja në Bali ishte situata e vizave. Më duhej të udhëtoja jashtë vendit një herë në muaj në mënyrë që të rinovoja vizën si ajo. Kishte mënyra të tjera për ta bërë atë, por unë nuk isha i qetë me ta, plus unë u detyrova të udhëtoj edhe në vende të tjera.

Kam udhëtuar në shumë vende për shkak të mënyrës së jetesës së nomadit dixhital, por besoj se Bali e merr tortën. Kam qëndruar atje për pak më shumë se 6 muaj dhe kam takuar shumë njerëz që ishin edhe nomadë dixhitalë. Ishte shumë e dobishme për mua sepse ata kishin më shumë përvojë se unë me këtë mënyrë jetese dhe më dhanë këshilla si të gjesh vende më të lira për të qëndruar etj.

PeterPeter
Blog udhëtimi në Francë

Milos Mudric: Serbia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia mund të jenë vërtet interesante

Unë me të vërtetë besoj se Serbia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia mund të jenë vërtet interesante për nomadët dixhitalë.

Përveç të gjitha gjërave që ofron Evropa Lindore, ka disa përfitime shtesë, krahasuar me pjesën tjetër të Evropës Lindore:

 • Ushqim i shkëlqyeshëm
 • Mjaft mot i këndshëm
 • Kulturë dhe histori super e pasur
 • Njerëzit flasin anglisht shumë mirë dhe si të huajt / turistët (ndryshe nga disa vende të mbipopulluara me turistë)
 • Pranë disa destinacioneve kryesore të udhëtimit, për shembull Kroacia dhe Greqia
 • Ende shumë e përballueshme
Milos Mudric është një specialist i përmbajtjes dhe entuziast i teknologjisë. Ai është themeluesi i Silver Fox Digital dhe SEO brainiac dhe ai herë pas here shkruan histori interesante rreth Blockchain, IoT dhe Fintech.Milos Mudric është një specialist i përmbajtjes dhe entuziast i teknologjisë. Ai është themeluesi i Silver Fox Digital dhe SEO brainiac dhe ai herë pas here shkruan histori interesante rreth Blockchain, IoT dhe Fintech.
SEO Brainiac

Snezhina Piskova: Bullgaria është një perlë e vogël e fshehur

Për të mos u ngatërruar me Rumaninë, siç bëjnë shpesh të huajt, Bullgaria është një perlë e vogël e fshehur për çdo nomad dixhital atje. Vendi ka një nga shpejtësitë mesatare të lidhjeve të internetit në botë, është relativisht i lirë (krahasuar me, të themi, SH.B.A.), shkalla e krimit nuk është aq e lartë, dhe natyra shikon rreth çdo cepi. Nomadët dixhitalë do të ndjehen mjaft në shtëpi këtu duke pasur parasysh aksesin e shpejtë në internet dhe kostot e ulëta të jetesës. Meqenëse Sofja është gjithashtu një qendër kryesore e udhëtimit në Evropë, mund të prisni të gjeni shumë tarifa të ulëta të ajrit në pjesën tjetër të kontinentit me çmime që mund të shkojnë deri në 20 dollarë për një udhëtim të dyanshëm. Nëse e gjithë kjo nuk ju bind, nuk e di se çfarë do.

Snezhina Piskova, Shkrimtare ExcelTemplate.netSnezhina Piskova, Shkrimtare ExcelTemplate.net
ExcelTemplate.net

Tom Blake: Medellin është një destinacion i shkëlqyer gjatë gjithë vitit

Kam udhëtuar në Medellin, Kolumbi, në fillim të vitit 2020. Tani, unë nuk jam i habitur që Medellin është referuar aq shpesh si një nga destinacionet kryesore për nomadët dixhital.

Medellin njihet si qyteti i Pranverës së përjetshme, kështu që nga këndvështrimi i klimës, Medellin është një destinacion i shkëlqyer gjatë gjithë vitit. Presin ditë të ngrohta dhe me diell dhe mbrëmje të freskëta dhe të freskëta. Për sa i përket infrastrukturës, sistemi i metrosë Medellin ka fituar gjithashtu çmime të inovacionit dhe rivitalizoi plotësisht qytetin. Për 3,000 pesonë ose më shumë, ju lehtë mund të lëvizni nga një skaj i qytetit në tjetrin në hapësirë ​​prej 30 minutash.

Medellin është gjithashtu shtëpi për kafene të shumta në internet, hapësira bashkëpunuese dhe WiFi në Airbnbs është përgjithësisht i pranueshëm. Nëse keni nevojë për shumë bandwidth, një hapësirë ​​bashkëpunuese është një ide e mirë, por këto shpesh bien në intervalin e ulët prej rreth 200 dollarë në muaj.

Ushqimi është i shijshëm, i përzemërt dhe i përballueshëm. Kafeja është disa nga më të mirat në botë, dhe njerëzit janë gjithashtu tepër miqësorë. Anglishtja nuk është e zakonshme, por pavarësisht, spanjishtja themelore dhe një buzëqeshje janë të mjaftueshme për t'ju marrë. Ndërsa Medellin ishte plagosur nga dhuna në të kaluarën, qyteti ka rilindur kryesisht. Për sa kohë që ju merrni masa paraprake kundër marrësve dhe nuk udhëtoni vetëm shumë vonë natën, Medellin është një bast i sigurt për çdo nomad dixhital.

Tom është një shkrimtar dhe bloger i pavarur i financave me origjinë nga Toronto, Kanada. Në ditët e sotme, Tom e kalon pjesën më të madhe të kohës duke udhëtuar dhe shkruar nga laptopi i tij ndërsa ishte në rrugë.Tom është një shkrimtar dhe bloger i pavarur i financave me origjinë nga Toronto, Kanada. Në ditët e sotme, Tom e kalon pjesën më të madhe të kohës duke udhëtuar dhe shkruar nga laptopi i tij ndërsa ishte në rrugë.
Kjo Botë Online

Brian Robben: qyteti simpatik i Cincinnati duhet të kontrollohet

I pavendosur siç mund të jetë, qyteti simpatik mesdestar i Cincinnati, OH duhet të kontrollohet me ndershmëri nga të gjithë nomadët dixhital. Midis një ekosistemi fillestar të lulëzimit, kostoja e lirë e jetesës dhe pasurive të patundshme, dhe qasja e lehtë në New York, Chicago, ose Florida, është një vend tërheqës. Më i miri nga të gjithë, janë njerëzit. Në këtë qytet, njerëzit janë të vërtetë për fjalën e tyre. Aftësia për të bërë biznes me individë të besueshëm lejon zgjerimin që përndryshe do të pengohej në një mjedis më pak të sinqertë. Gjithashtu, si një nomad i dikurshëm dixhital dhe tani themelues i fillimit në Cincinnati, kam gjetur afërsinë në zonën tre-shtetesh (Ohio, Kentucky dhe Indiana) të jetë jashtëzakonisht e dobishme për biznesin tim. Mundësia për të kapërcyer kufijtë shtetëror në 30 minuta nga njëra-tjetra lejon më shumë krijimin e rrjeteve dhe zhvillimin e biznesit. Dhe ju jeni në Zonën Kohore Lindore e cila ju ndihmon kur keni thirrje në Evropë ose brigjet perëndimore. Kontrolloni nëse shikoni se çfarë keni humbur.

Brian Robben është themeluesi i agjencisë ndërkombëtare të marketingut dixhital Robben Media, e cila rrit bizneset përmes SEO, reklama të paguara dhe konvertime në internet.Brian Robben është themeluesi i agjencisë ndërkombëtare të marketingut dixhital Robben Media, e cila rrit bizneset përmes SEO, reklama të paguara dhe konvertime në internet.
agjensia e marketingut dixhital

Leonard Ang: vendet më me kosto të efektshme për të shkuar janë brenda Azisë Juglindore

Të jesh një nomad dixhital do të thotë të fitosh para gjatë udhëtimit. Shfrytëzimi sa më i madh i internetit duke marrë ndonjë numër pune dhe për të paguar nevojat përmes atyre punëve të ndryshme. Mund të jetë brenda shtetit tuaj, vendit ose kontinentit. Sidoqoftë shumica e nomadëve dixhitalë shfrytëzojnë këtë mundësi dhe udhëtojnë në botë. Ata shkojnë duke provuar gjëra të reja, takojnë njerëz të rinj dhe shohin faqe të ndryshme. Nuk ka një destinacion më të mirë për të cilin mund të shkojë një person, është më mirë të përjetosh gjithçka kur një mundësi e tillë paraqet veten.

Sidoqoftë njerëzit mund të udhëtojnë vetëm brenda mundësive të tyre, vendet më me kosto efektive për të shkuar janë brenda Azisë Juglindore. Vendet më të mira për t'u vizituar në Canggu, Bali dhe Chiang Mai, Tajlandë. Këto vende janë me kosto efektive për një nomad dixhital, ofrojnë një larmi përvojash dhe kanë lokale miqësore. Më shumë vende për një nomadë dixhitale përfshijnë Lisbonën, Portugalinë dhe Barcelona, ​​Spanjë. Këto vende mund të mos jenë aq të lira sa Tajlanda apo Bali por ato kanë një histori të pasur, lidhje të shkëlqyeshme në internet dhe shumë të zhvilluar. Bëhet fjalë kryesisht për përvojën dhe jo destinacionin kur je një nomade dixhitale

Leonard Ang, Menaxhimi i CMO @ iPropertyLeonard Ang, Menaxhimi i CMO @ iProperty
thebottomlinegroup.com/

Emilie Dulles: kudo që ndodh moti më i mirë sezonal dhe ushqimi i freskët lokal

Destinacionet më të mira për çdo nomad dixhital është kudo që vërtet dëshironi të jeni. Për burrin tim dhe unë, është kudo që moti më i mirë sezonal dhe ushqimi i freskët lokal ndodh. Ne gjithashtu kemi prirjen të mblidhemi në festivale të ushqimit dhe filmit, që është një mënyrë e shkëlqyeshme për të takuar njerëz interesant ndërkombëtarisht. Vendet tona të preferuara janë Palm Beach, FL, Charleston, SC,

Meqenëse kompania jonë ka projektuar dhe shtypur art të shkëlqyeshëm në shkrimi, ftesa dhe thirrje në letra të importuara për më shumë se 25 vjet - duke përdorur makineri gdhendëse dhe letrash shtypi gjatë gjithë vitit në New York City, Boston, Washington, DC dhe London - duke ikur vendet e ftohta, me shi, industriale ku ne punojmë është shumë më mirë për biznesin tonë dhe veten tonë.

Sekreti është të ndiqni modelet e fluturimeve sezonale të avionëve privatë dhe të prenotoni paraprakisht hotelet ose shtëpitë e AirBnB. Pilotët dhe ekuipazhet e planifikimit zakonisht e dinë se ku do të jetë moti i mirë - ose i keq - dhe jo çdo vit është një vit i mirë.

Në fillim të prillit, të gjitha avionët që shihen të shkojnë në Augusta, Xhorxhia për Mjeshtrat. E shtuna e parë e majit, Churchill Downs në Louisville, Kentucky është në lulëzim të plotë, siç është edhe terma e tyre. Disa javë më vonë, është larguar në Kanë për Festivalin e Filmit në Francë. Si nomadë dixhitalë, ne zbulojmë se ndjekja e një moti sezonal, ushqimi dhe modeli i ngjarjeve marquee është plani më i mirë.

Nga djegia nga dielli dhe ngrënia e kthetrave të gaforreve Palm Beach deri tek ngrënia jashtë në gaforre softshell në Charleston gjatë pranverës, pastaj ngrënia e karavidheve dhe mollëzave përgjatë bregut verior të Bostonit në fund të verës, deri tek ngrënia në Little Nell në Aspen apres ski vonë bien deri në Krishtlindje, nomade ndërmarrja e shtypjes shkon kudo që pikat e nxehta sezonale dhe sezonet e larta të ushqimit janë - falë Internetit dhe WiFi universale zakonisht në dispozicion në hotelet butik.

DullesDesignDullesDesign
DullesDesign

Freya Kuka: Vietnami i ka gjithnjë e më shumë për një nomad dixhital

Pasi kam kaluar një muaj në Vietnam, do të më duhet të them se ky vend i ka të gjitha dhe më shumë për një nomad dixhital. Do qytet ka një personalitet dhe ju mund të merrni zgjedhjen tuaj kur bëhet fjalë për atë që dëshironi. Unë mezi kam shpenzuar 800 dollarë gjatë gjithë një muaji tim duke jetuar atje dhe kjo ishte unë SHUM--shpenzim. Vendi është shumë i përballueshëm, ushqimi është i shkëlqyeshëm, njerëzit janë mikpritës dhe nuk do të merrni qindra përvoja të paketuara në një paketë të zoti.

Kam kaluar pjesën më të madhe të muajit tim në Ho Chi Minh i cili është qendror turistik në Vietnam dhe i përkryer për çdo nomad dixhital dixhital Wi-Fi i cili dëshiron të jetë afër qytetit. Nëse jeni duke kërkuar diçka më të qetë, mund të shkoni në Hanoi i cili është ndoshta i dyti më i popullarizuar në mesin e turistëve. Pavarësisht nëse dëshironi të vizitoni apo edhe të jetoni atje- Unë 100% do të rekomandoja Vietnamin.

Pensionimi në Vietnam: Sa kushton?
Freya Kuka, bloger i financave personale dhe themelues i Mbledhjes së CentaveFreya Kuka, bloger i financave personale dhe themelues i Mbledhjes së Centave
Mbledhja e qindarkave

Tomas Mertens: Chiang Mai ka përzierjen e përsosur të cilësisë së lartë të jetës, komoditetit, kulturës

Chiang Mai në Tajlandë është padyshim ndër destinacionet më të mira për nomadët dixhital. Tani kam jetuar dhe punuar si një nomad dixhital në Azi për pak më shumë se 8 muaj. Chiang Mai është deri tani destinacioni më i mirë që kam qenë deri më tani. Ajo ka një përzierje të përsosur të cilësisë së lartë të jetës, motit të mirë, komoditetit, kulturës së shkëlqyeshme vendase dhe një skenë të gjallë të nomadeve dixhitale. Ka shumë kafene të këndshme me Wifi të shpejtë dhe AC të mirë, por edhe disa pika të mira bashkëpunimi. Weekdo javë ka takime dhe ngjarje, të cilat janë një mundësi e përkryer për të zgjeruar aftësitë dhe rrjetin tuaj me nomadët e tjerë dixhital.

Tomas Mertens - Themelues dhe CEO në SolitaireParadise.com - Solitaire Paradise është një platformë e bazuar në shfletues për lojëra klasike dhe kartele.Tomas Mertens - Themelues dhe CEO në SolitaireParadise.com - Solitaire Paradise është një platformë e bazuar në shfletues për lojëra klasike dhe kartele.
Solitaire Paradise

Maxime Rancon: Qendra më e mirë Krijuese: Qyteti i Engjëjve

Vendet e punës kanë ndryshuar. Si një sipërmarrës dixhital që udhëton në botë, unë jo vetëm që kam qenë në gjendje ta përjetoj dhe ta ndiej këtë transformim, por ta shfrytëzoj për të përfituar biznesin tim. Unë jam nga Parisi, Francë, por kam jetuar jashtë që nga viti 2014. Ndërtova kompaninë time të parë të marketingut në 2015 në Londër jashtë një hapësire bashkëpunuese dhe sot drejtoj një agjenci krijuese të marketingut me një prani në 3 vende të mëdha ( FR, MB dhe SH.B.A.) dhe një markë e suksesshme luksoze e-commerce me qendër në Paris. Ndërsa jam në gjendje të punoj nga distanca nga kudo. Destinacioni im i preferuar dhe ku po kaloj pjesën më të madhe të kohës është Los Angeles. LA është një qendër krijuese tepër dinamike dhe frymëzuese. Shtë një nga qytetet më zhytësorë në planet, kur bëhet fjalë për tendencat dixhitale dhe krijimin e përmbajtjes, të cilat gjithashtu e bëjnë atë një nga vendet më konkurruese në botë dhe puna e palodhur është absolutisht e detyrueshme nëse dëshironi një shans për të dalë jashtë. E thënë kështu, takova kaq shumë sipërmarrës, pronarë të afarizmave dhe influencues në këtë qytet dhe me të vërtetë më ndihmoi të qëndroja i motivuar, i frymëzuar dhe konkurrues. LA më mësoi që duhet të jesh më i miri. Do ta shohim.

Maxime Rancon është një producente, regjisore dhe regjisore franceze. Ai lindi në Gouvieux, Oise afër Parisit. Ai është themeluesi i kompanisë së prodhimit Digital Little që ndodhet në Los Angeles, California. Ai prodhoi një film për markën Morreale Paris të quajtur Rilindja (2018). Ai gjithashtu prodhoi videoklipin e parë muzikor Zhavia Ward, Candlelight (2018) që bëri më shumë se 16 milion shikime. Debutimi i tij i drejtimit ishte filmi Opus i prodhuar nga Nile Niami (2016) i cili u bë filmi më i shikuar i pasurive të patundshme në botë.Maxime Rancon është një producente, regjisore dhe regjisore franceze. Ai lindi në Gouvieux, Oise afër Parisit. Ai është themeluesi i kompanisë së prodhimit Digital Little që ndodhet në Los Angeles, California. Ai prodhoi një film për markën Morreale Paris të quajtur Rilindja (2018). Ai gjithashtu prodhoi videoklipin e parë muzikor Zhavia Ward, Candlelight (2018) që bëri më shumë se 16 milion shikime. Debutimi i tij i drejtimit ishte filmi Opus i prodhuar nga Nile Niami (2016) i cili u bë filmi më i shikuar i pasurive të patundshme në botë.
www.theranconcompany.com

Brandon Neth: Vilnius është vështirë të mposhtësh për një ekuilibër të shkëlqyeshëm të jetës

Balltikët duhet të jenë gjithmonë në mendje për nomadët dixhitalë. Ka një qasje të jashtëzakonshme në internet, një komunitet dixhital në rritje, shpenzime të lira të jetesës, vendas miqësorë dhe ushqim të shkëlqyeshëm. Me kaq shumë kompani të teknologjisë që shfaqen në këtë pjesë të botës dhe me qasjen e saj të shpejtë në gjithçka që duhet të ofrojë Evropa, nuk është më interesante të kalosh ca kohë në këtë rajon të botës. Në mënyrë të veçantë, Vilnius, Lituania është e vështirë për tu mposhtur nëse po kërkoni një ekuilibër të shkëlqyeshëm të jetës! - Brandon Neth, Kartë krediti dhe Ekspert i Shpërblimeve të Udhëtimeve në FinancialBuzz

Brandon Neth është një kartë krediti dhe ekspert i udhëtimit. Ai drejton rritjen e mediave sociale dhe audiencës për FinancialBuzz, përfshirë grupin e udhëtimeve FBZ Elite në Facebook. Ai i ka kaluar 11 vitet e fundit duke përdorur pikë kredie dhe milje për të udhëtuar në botë, duke e çuar atë në 600 qytete në 76 vende dhe duke llogaritur.Brandon Neth është një kartë krediti dhe ekspert i udhëtimit. Ai drejton rritjen e mediave sociale dhe audiencës për FinancialBuzz, përfshirë grupin e udhëtimeve FBZ Elite në Facebook. Ai i ka kaluar 11 vitet e fundit duke përdorur pikë kredie dhe milje për të udhëtuar në botë, duke e çuar atë në 600 qytete në 76 vende dhe duke llogaritur.
FinanceBuzz

Hyun Lee: infrastruktura në Estoni është e mahnitshme për sipërmarrësit

Unë kam jetuar në Estoni që nga fundi i vitit 2011. Unë erdha për shkak të ndonjë rrethane, por doli të ishte një nga vendimet më të mira që kam marrë ndonjëherë.

Infrastruktura këtu është, krejt sinqerisht, e mahnitshme për sipërmarrësit.

Le të flasim vetëm për përfitimet kryesore:

 • 1. Taksa 0% për fitimet e mbajtura. Zero përqindje. Kjo do të thotë për aq kohë sa fitimet nuk tërhiqen përmes dividentëve dhe mbahen brenda kompanisë, nuk do të tatohen.
 • 2. Afërsisht 21% taksa ndaj dividentëve. Në rast se dëshironi të tërheqni fitimet tuaja dhe paguani vetë, do të jetë vetëm 21%. Kjo është një normë jashtëzakonisht konkurruese,
 • 3. Operoni kompaninë tuaj nga kudo në botë. Estonia ka një pseudonim të e-Estonisë. E gjithë infrastruktura që mbështet ekosistemin e biznesit (bërja e taksave, lista e pagave, nënshkrimi i kontratave, etj) mund të bëhet online.
 • 4. Kostoja e përballueshme e jetesës. Shtë mjaft e lirë të jetosh në Talin, kryeqyteti i Estonisë. Ushqimi dhe shpenzimet e tjera janë gjithashtu në të njëjtën kohë me çmimet e qirave.
 • 5. Vera e bukur. Edhe pse moti këtu nuk është ideal gjatë gjithë vitit, kjo është ajo që e bën atë të shkëlqyeshëm. Muajt ​​më të ftohtë janë të gjata dhe kjo me siguri do t'ju ndihmojë të përqendroheni në biznesin tuaj.
Hyun Lee është një Konsulent Marketingu i specializuar në rritjen e trafikut në hyrje përmes SEO dhe PR PR. Hyun ka menaxhuar rritjen dhe marketingun në të dy startup-et dhe bizneset e themeluara, me klientë të shumtë që dalin me 7 shifra.Hyun Lee është një Konsulent Marketingu i specializuar në rritjen e trafikut në hyrje përmes SEO dhe PR PR. Hyun ka menaxhuar rritjen dhe marketingun në të dy startup-et dhe bizneset e themeluara, me klientë të shumtë që dalin me 7 shifra.
Hyun Lee

Alessandro Clemente: Canggu - Bali, Indonezi |

Sipas mendimit tim, Azia është kontinenti me rritje më të shpejtë për sa i përket përshtatjes së lehtë dhe aksesueshmërisë kur bëhet fjalë për punë në distancë. Gjatë vizitës time në Canggu, zbulova se, veçanërisht Azia Juglindore është bërë një qendër e madhe për të huajt që të jenë në gjendje të bëjnë biznes.

Gjatë udhëtimit tim, unë në fazën fillestare u shqetësova se si mund të punoja në mënyrë efektive nga Canggu ndërsa biznesi im i vendosur në SH.B.A. nuk do të marrë ndonjë keq.

Shërbime jashtëzakonisht të shkëlqyera të Internetit - Para vizitës, ne kishim shqetësimin e vazhdueshëm që duke punuar në distancë nga Canggu mund të prishë rrjedhën e biznesit dhe komunikimit me ekipin tim përsëri në SH.B.A. Sidoqoftë, qasja e qëndrueshme dhe jashtëzakonisht e përballueshme në internet që kam marrë në secilën prej hapësirave të punës, kafeneve dhe kështu me radhë biseda dhe komunikim të mbajtur nga fundi im, në mënyrë që asnjë nga funksionet operative të mos bjerë. Unë kam qenë në gjendje të mbaj kontakte me ekipin tim përsëri në shtetet, pavarësisht ndryshimit në kohë.

Hapësirë ​​e sigurt dhe e rehatshme pune - Me bollëkun e hapësirave virtuale të punës në dispozicion në Canggu, nuk ka vend për shpërqendrim ndërsa përpiqeni të punoni. Gjithashtu, këto hapësira bëjnë hapësirë ​​për komunitete si mendje të pavarur, sipërmarrës që punojnë në distancë për të rrjetuar dhe për të dalë me ide. Kjo e mban secilin të gatshëm të vendosë këmbën më të mirë të punës përpara dhe të krijojë një hapësirë ​​të sigurt, të sigurt dhe të rehatshme për atë që të punojë.

Si rezultat, këto dy mjete shumë të rëndësishme, ne ishim në gjendje të punojmë në distancë, pa ndikuar në mënyrë drastike në biznesin tonë.

Alessandro ClementeAlessandro Clemente
italianfoodonlinestore.com

Bobby Reed: Rajoni i Sacramento është një vend i shkëlqyeshëm për nomadët dixhitalë

Rajoni i Sacramento është një vend i shkëlqyeshëm për nomadët dixhitalë. Së pari, kostot janë shumë më të ulëta se zona e gjirit të San Franciskos. Megjithatë jeni afër luginës së silikonit, kështu që në rast se do të keni nevojë të takoheni personalisht, mund të hipni në një tren dhe të jeni në një takim. Duke qenë mjaft afër për të udhëtuar shpejt në qendrat e punës, ju qëndroni larg nga nomadët e tjerë duke ndërtuar marrëdhënie personale me punëdhënësit tuaj. Të lidhësh veten me forcën punëtore në zonën e gjirit do të krijojë mundësi fjalësh për gojë për biznesin tënd. Por, duke jetuar në rajonin e Sacramento, ju shmangni kostot e larta të të jetuarit në luginën e silikonit dhe keni shumë mundësi për hapësirat e bashkëpunimit. Për aktivitetet, ka mjaft udhëtime ditore në zonë, dhe një largim fundjavë në Tahoe ose Napa është vetëm receta e relaksimit pas një jave të gjatë pune!

Bobby Reed është një sipërmarrës, pronar biznesi dhe udhëheqës i komunitetit me një ekspertizë në Zgjidhjet e marketingut në internet, zhvillimin e programeve kompjuterike dhe EdTech. Ai ka ofruar zgjidhje të bazuara në internet për bizneset e vogla, shoqatat dhe jofitimprurjet që nga 2002.Bobby Reed është një sipërmarrës, pronar biznesi dhe udhëheqës i komunitetit me një ekspertizë në Zgjidhjet e marketingut në internet, zhvillimin e programeve kompjuterike dhe EdTech. Ai ka ofruar zgjidhje të bazuara në internet për bizneset e vogla, shoqatat dhe jofitimprurjet që nga 2002.
Zgjidhje Teknike të Kapitolit

Alexandra Davis: Medellin është bërë një pikë e nxehtë nomade dixhitale e Amerikës së Jugut

Medellin, i vendosur në një luginë të harlisur në Kolumbinë qendrore, është bërë një pikë e nxehtë nomade dixhitale e Amerikës së Jugut. Për mua, kjo më kujton një version elegant, të Amerikës së Jugut të Hong Kong-ut. Duke ecur nëpër rrugë, mund të gjeni butiket dhe restorantet tepër modë, me një xhungël në mes.

Ka shumë hapësira kurorëzimi në dispozicion në Medellin, me të paktën tre në lagjen El Poblado. Më e njohura është Selina, zyra e ngarkuar e së cilës ofron tavolina të nxehta, tavolina të përcaktuara, zyra private, kafe të pakufizuar, qasje në dhoma të papërshkueshëm nga zëri dhe stendat e telefonit dhe kalime falas të klasës së yogës, të gjitha për 75 dollarë në muaj. Për më tepër, wifi ishte i besueshëm si në hapësirën e kurorëzimit ashtu edhe në shumë kafenetë përreth qytetit me 20 Mbps in në shumicën, por me opsionin për tu azhurnuar në banesën tuaj. Plus, madje duhet të flasim për kafe në Kolumbi? Fenomenale. Ka shumë dyqane kafeje për të zgjedhur, në të gjithë qytetin. Shtë e zakonshme të shohësh gjysmë duzina nomade dixhitale që punojnë në secilin.

Të gjithë nomadët dixhital duhet ta konsiderojnë Medellin si një bazë në shtëpi nëse shijoni një kulturë të fortë dhe të gjallë, njerëz jashtëzakonisht të sjellshëm dhe restorante dhe dyqane me hip dhe të lira.

Këtu ishte buxheti ynë mujor prej $ 1.200 nga Medellín, Kolumbia për të dy:

 • 500 dollarë me qira, përfshirë shërbimet
 • 150 dollarë për t'u bashkuar me një hapësirë ​​kurorkos, përfshirë klasat e tyre të yogas
 • 160 dollarë në restorante dhe kafene
 • 150 dollarë në prodhime të freskëta dhe sende ushqimore
 • 20 dollarë për autobusë dhe taksi
 • 220 dollarë në udhëtime fundjava dhe shpenzime të ndryshme
Alexandra Davis, Bashkë Krijuese e Ryan dhe Alex Duo LifeAlexandra Davis, Bashkë Krijuese e Ryan dhe Alex Duo Life
Ryan dhe Alex Duo Life

Matt Heyes: Ubus shënon të gjitha kutitë tradicionale të punës në distancë

Nuk ka asnjë vend më të mirë për tu vendosur si një nomad dixhital sesa Ubud, një nga qendrat shpirtërore dhe kulturore të Bali. Ajo shënon të gjitha kutitë tradicionale të punës në distancë: kostoja e jetesës është jashtëzakonisht e ulët, moti është krejtësisht tropikal, turma është e re dhe argëtuese dhe zona është relativisht e sigurt. Por ka disa mënyra në të cilat Ubud ndan veten nga pikat e tjera të nomadave të tjera nomade.

Së pari është interneti: është i shpejtë dhe i besueshëm, një kombinim shumë i rrallë në destinacione të tjera me kosto të ulët. E dyta është infrastruktura: Falë një rryme të qëndrueshme nomade dixhitale që rrjedhin në zonë gjatë dekadës së fundit, hapësirat kurorëzuese janë kudo këtu. E treta është mundësia: jo vetëm që këto hapësira kurorëzimi ofrojnë pajisje kompjuterike, softuer dhe mjete të tjera që ju nevojiten për të kryer punën, ato gjithashtu ju japin një mundësi të artë për t'u lidhur me nomadë me mendje të njëjtë. Këtu mund të gjeni punë ose punëtorë, të zhvilloni fillimin tuaj dhe në përgjithësi të rrisni shanset tuaja për sukses të largët!

Matt Heyes, Themelues, Bordi i Punëve për BackpackerMatt Heyes, Themelues, Bordi i Punëve për Backpacker
Bordi i punës i shpinës

Stacy Caprio: Chiang Mai aktualisht ka një komunitet të lulëzuar të nomadëve dixhital

Një destinacion i njohur për nomadët dixhital tani është Chiang Mai, Tajlandë. Aktualisht ka një komunitet nomade dixhital të lulëzuar, dhe është në gjendje ta bëjë këtë për shkak të kostos së ulët të jetesës që e bën atë të përballueshëm edhe për nomadë të rinj pa një biznes për të filluar. Ajo gjithashtu ka një komunitet të madh të nomadëve dhe hapësirave të punës, duke e bërë të lehtë për të huajt që të gjejnë miq dhe mbështetje ndërsa ndërtojnë biznesin e tyre.

Stacy Caprio, Themelues, Her.CEOStacy Caprio, Themelues, Her.CEO
Her.CEO

Jack Wang: destinacioni më i mirë është çdo ishull plazhi / tropikal

Në përgjithësi, destinacioni më i mirë për një nomad dixhital është çdo ishull plazh / tropikal. Settingshtë vendosja perfekte për të mbajtur veten larg stresit ndërsa punoni.

Mund të shkoni në vendet e njohura si Maldivet ose Hawaii, por nëse po fitoni monedha të botës së parë, Azia do të ishte basti juaj më i mirë. Vende si Palawan ose Ishujt Boracay në Filipine ose Bali, Indonezi janë vetëm disa vende ku dollarët ose eurot tuaja mund të shkojnë shumë.

Jack Wang, CEO @ Flokë Amazing BeautyJack Wang, CEO @ Flokë Amazing Beauty
Flokë të mrekullueshme të bukurisë

Samantha Moss: Amsterdam ofron kafene dhe parqe miqësore për laptopë

Nomadat dixhitale kanë aftësinë më të madhe për të punuar në çdo kohë, kudo në botë. Ata kanë lirinë të zgjedhin se në cilin vend janë më të rehatshëm duke punuar. Sa për mua, vendi më i mirë për të shkuar është në Amsterdam, Hollandë. Përveç peizazheve piktoreske dhe kanaleve madhështore, vendi gjithashtu ofron kafene dhe parqe miqësore me laptop, ku lidhja wifi nuk do të jetë problem. Do të jetë e lehtë të komunikosh me të tjerët sepse anglishtja flitet virtualisht nga kushdo. Nomadët dixhitalë dëshirojnë edhe këtë vend sepse një prej aeroporteve më të mëdhenj është i vendosur këtu, kështu që është e lehtë për ta të arrijnë dhe të lënë në një rrahje.

Samantha Moss, Redaktore dhe Ambasadore e Përmbajtjes në romantific.comSamantha Moss, Redaktore dhe Ambasadore e Përmbajtjes në romantific.com
Romantific

Anirudh Agarwal: Chiang Mai e lehtëson bashkëpunimin me njerëzit

Chiang Mai është destinacioni më i mirë për një nomad dixhital për mendimin tim. Përveç që ka internet të shpejtë, akomodim të lirë dhe kosto të ulët të jetesës, Chiang Mai ka shumë grupe të rrjeteve sociale që kryejnë seanca të rregullta të rrjeteve, ideore, dalje sociale, trajnime dhe seminare.

Ajo që më bëri shumë përshtypje ishte se kishte njerëz nga e gjithë bota, të gatshëm për të shkëmbyer dije. Do të gjeni programues, SEO, djem të PPC, tregtarë të mediave sociale, transportues dërrmues, njerëz të tregtisë elektronike në të gjithë qytetin, gjë që e bën më të lehtë bashkëpunimin me njerëzit. Shtë një qytet i ëndrrave nëse jeni në industrinë online.

Anirudh Agarwal, Themeluesi dhe CEOAnirudh Agarwal, Themeluesi dhe CEO
OutreachX

Romana Kuts: Bali, Rrjete e çmendur e madhe - Malajzia, më e qetë

Në fund të vitit 2019, unë braktisa punën time me kohë të plotë dhe shkova të udhëtoja për në Azi. Kam kaluar 2 muaj duke jetuar dhe punuar nga distanca si menaxher i PR në Indonezi (Bali) dhe Malajzi (Kuala Lumpur dhe Langkawi). Këtë përvojë mund ta përshkruaj me 3 fjalë: ishte e mrekullueshme! Sinqerisht mund të them se këto dy destinacione janë perfekte për nomadët dixhitalë dhe punëtorët e pavarur. Dhe ja pse:

 • 1. Bali - rrjetëzim i madh i rrjetave! Këtu mund të gjeni jo vetëm njerëz për të punuar së bashku, por edhe klientë! Cdo kafene në mëngjes është plot me freelancer nga Evropa, Australia, dhe Shtetet e Bashkuara. Shtë në rregull të diskutoni disa tema të biznesit ose të ndani këshillat tuaja për projekte të caktuara gjatë mëngjesit me një person pranë jush.
 • 2. Malajzia - vend më i qetë se Bali, por një vend i shkëlqyeshëm për të punuar në distancë. Ky vend është më i zhvilluar, ka shumë bashkëpunues dhe njerëz nga e gjithë bota. Për shembull, Kuala Lumpur është një qendër e madhe biznesi, ku mund të gjeni klientë ose partnerë të rinj për punën tuaj.

Whatfarë është e ngjashme me këto dy destinacione? Pricesmime të lira, natyrë mbresëlënëse dhe rrjetëzim dixhital i nomadëve!

Dallimi kryesor midis këtyre dy vendeve është atmosfera. Bali është një vend hipie me ahengje në plazh. Kur Malajzia (Kuala Lumpur) është një lokacion më serioz, me biznesmenë që ecin nëpër kostume. Farë të zgjidhni varet nga ju.

Romana Kuts, Menaxher i PR dhe KomunikimitRomana Kuts, Menaxher i PR dhe Komunikimit
www.gtm-plus.com

Nikola Baldikov: Sofja është e njohur për lidhjen e saj të internetit me cilësi të mirë dhe natyrën e bukur

Unë personalisht do të rekomandoja të vizitoja Sofjen, Bullgari. Ky destinacion është përfshirë në shumë lista dixhitale të nomadave për shkak të kostos së lirë për qëndrim, si dhe për ushqim dhe argëtim. Do të përjetonit një kulturë krejtësisht të ndryshme dhe mund të përfitoni nga shumë hapësira bashkëpunuese. Për më tepër, Bullgaria njihet për lidhjen e saj në internet me cilësi të mirë dhe natyrën e bukur. Ka shënuar 3.9 / 5 në nomadlist.com. Nëse jeni të entuziazmuar të provoni diçka krejtësisht të ndryshme dhe jo aq shumë të popullarizuara, dëshironi të provoni kuzhinën lokale bullgare, dhe gjithçka që për një kosto shumë të arsyeshme, Sofja mund të jetë destinacioni juaj i rradhës.

Emri im është Nikola Baldikov dhe unë jam një menaxher i marketingut dixhital në Brosix, një program i sigurt i mesazheve të menjëhershme për komunikimin e biznesit. Përveç pasionit tim për marketing dixhital, unë jam një adhurues i zjarrtë i futbollit dhe më pëlqen shumë të kërcej.Emri im është Nikola Baldikov dhe unë jam një menaxher i marketingut dixhital në Brosix, një program i sigurt i mesazheve të menjëhershme për komunikimin e biznesit. Përveç pasionit tim për marketing dixhital, unë jam një adhurues i zjarrtë i futbollit dhe më pëlqen shumë të kërcej.
brosix.com

Michael Nguyen: ju mund të punoni ndërsa jeni duke pushuar afër plazhit në Kaliforninë Jugore

Si një nomadë dixhitale, destinacioni më i mirë - për mendimin tim, do të ishte Kalifornia Jugore. Arsyet e mia janë mjaft të thjeshta, ju mund të punoni ndërsa relaksoheni në një hotel afër plazhit, moti është gjithmonë nga mesi i viteve '70 deri në vitet '80 të ulëta dhe në krye të kësaj - ushqimi. Unë i dua pjatat e shijshme, dhe SoCal ka zgjedhjen më të mirë të ushqimit nga Amerika në Vietnamisht. Për më tepër, sasia e punës që mund të merrni në SoCal është shumë e madhe. Sshtë një shesh lojërash e madhe për ndikuesit, të cilët kanë nevojë për marketing të vazhdueshëm në internet dhe media dixhitale. Nëse do të kuptohet se ju jeni një i pavarur i pavarur, mundësitë fitimprurëse do t'ju vijnë në lëvizje. Nëse jeni një tifoz i madh i rrjeteve dhe jetës së natës, asgjë nuk rrah një natë në qytetin në Los Angeles ose Orange County.

Michael Nguyen, Bashkëthemelues, CEO dhe ZhvilluesMichael Nguyen, Bashkëthemelues, CEO dhe Zhvillues
Kërcej qartë

Amit Gami: Canggu në Bali rezonoi më së shumti

Pasi kalova vite duke udhëtuar në botë ndërsa punoja në një biznes në internet, zbulova se Canggu në Bali rezononte më së shumti. Shtë një qytet i vogël në zhvillim, një version më i freskët dhe i ri i Ubud në Bali qendror. Ka shumë kafene dhe restorante të mbushura me pjata të shëndetshme, akomodim të lirë, surfing, yoga, banjë dhe është shumë e lehtë të takosh njerëz të rinj. Ka një numër nomade të tjera dixhitale atje, kështu që është një vend i shkëlqyeshëm për t'u rrjetëzuar gjithashtu.

Amit Gami, Themeluesi - Guru i Sigurisë së BrendshmeAmit Gami, Themeluesi - Guru i Sigurisë së Brendshme
www.homesecurityguru.co.uk

Rahul Gulati: Mathura, Indi - Tajlandë - Playa del Carmen, Meksikë

 • 1. Mathura, India - jetesë super e përballueshme, kulturë e larmishme. trashëgimia e pasur dhe njerëzit me zemër të ngrohtë, mësojnë shpirtërore me të ardhura të mira.
 • 2. Tajlanda - zhurmë e shkëlqyeshme për kar, ofrojnë shërbime për klientët jashtë shtetit, dashuri për ujë dhe ushqim Thai.
 • 3. Playa del Carmen, Meksikë: Ju dëshironi të mësoni se si Meksikanët shijojnë jetën, nuk do të zhgënjeheni. Aktivitete të shkëlqyera të përmbushjes
Rahul Gulati, Themelues, GyanDevign Tech Services LLPRahul Gulati, Themelues, GyanDevign Tech Services LLP
devigntech.com

Willie Greer: Porto kishte përzierjen e duhur të përballueshmërisë dhe lidhjes

Nomadët dixhitalë duhet të gjejnë një vend ku ata i shikojnë pamjet dhe kulturën interesante. Kur isha një nomade dixhitale, ai vend ishte Porto për mua. Ndërsa unë mund të imagjinoj shumë vizitorë që shkojnë për në Lisbonë, Porto apeloi për mua sepse ajo kishte përzierjen e duhur të përballueshmërisë dhe lidhjes. Ju nuk jeni duke humbur në kryeqytet pavarësisht se shpenzoni më pak për strehim. Pavarësisht se janë më pak të populluara se Lisbona, dhe ndoshta më pak të njohura për punëtorët në distancë, hapësirat e bashkëpunimit janë të shumta, duke ju ofruar mundësinë e mjaftueshme për t'u socializuar midis nomadëve të tjerë dixhitalë. Njerëzit janë miqësorë me vizitorët e saj dhe rreziku i krimit është i ulët në krahasim me shumicën e vendeve në Evropë. Tshtë gjithashtu e vështirë të mërzitemi në Porto. Mund të mos jetë një qytet i madh, por ka shumë restorante dhe bodrume vere për të eksploruar - është kryeqyteti ushqimor i Portugalisë, në fund të fundit. Qyteti është gjithashtu shumë i ecur. Nëse dëshironi të shkoni në udhëtime ditore në pjesë të tjera të vendit për disa pushime pune, Porto është gjithashtu një vend i mirë për të qenë. Pikat e surfimit dhe lundrimet me varka janë të njohura në zonë.

Willie Greer është themeluesi i Analistit të Produkteve. Një cinefil, ai e ka bërë atë një kërkim personal për të arritur të mundshëm teatrin më të mrekullueshëm në shtëpi. Tani ai ndan atë që ka mësuar gjatë viteve në faqe, duke siguruar më shumë njohuri për pajisjet më të kërkuara të sotme.Willie Greer është themeluesi i Analistit të Produkteve. Një cinefil, ai e ka bërë atë një kërkim personal për të arritur të mundshëm teatrin më të mrekullueshëm në shtëpi. Tani ai ndan atë që ka mësuar gjatë viteve në faqe, duke siguruar më shumë njohuri për pajisjet më të kërkuara të sotme.
Analisti i Produkteve

John Frigo: ka shumë vende të shkëlqyera këtu në Sh.B.A.

Kur bëhet fjalë për një nomad dixhital, unë mendoj se Azia Juglindore në mënyrë dërrmuese merr gjithë vëmendjen dhe priret të jetë vendi i parë që njerëzit mendojnë. Relativelyshtë relativisht e sigurt, paratë tuaja shkojnë shumë, ka marrë ushqim të mirë dhe një kulturë të mirë dhe internet të mirë.

Nomadat dixhitale zakonisht flasin duke kërkuar një lidhje të mirë në internet, kosto më të lirë të jetesës, dhe disa plazhe të mira ose kulturë interesante, si dhe të kenë disa emigrantë ose nomadë të tjerë përreth.

Destinacionet e mia të Azisë jo-juglindore do të ishin Kolumbia, Meksika dhe pjesë të SH.B.A. Kur flasim për nomadë dixhitalë ose pavarësi vendndodhjesh, shumë njerëz mendojnë automatikisht për largimin e vendit, megjithatë vërtetë ka të bëjë me të jetuarit dhe të punoni kudo që dëshironi. Ka shumë vende të shkëlqyera këtu në SHBA ku mund të jesh pranë një qyteti me madhësi të mirë mendoni se ndoshta Ashville, NC, Nashville, TN, ose zona të tjera ku mund të gjendeni në një zonë rurale me një kosto të lirë të jetesës dhe natyrës , ndërsa në të njëjtën kohë po thuash vetëm një makinë 30 minuta nga një qytet i mirë.

John Frigo, Drejtues i marketingut dixhitalJohn Frigo, Drejtues i marketingut dixhital
MySupplementStore.Com

Grant Higginson: Puerto Vallarta ju lë të ndjeheni sikur jeni në një oazë xhungle

Si një nomadë dixhitale për 5 vitet e fundit dhe duke udhëtuar nëpër Kanada, Sh.B.A dhe Meksikë duhet të them destinacionin tim më të mirë për një nomadë dixhitale do të duhej patjetër të ishte Puerto Vallarta, Meksikë.

Moti është tropikal, jeta e egër përreth dhe malet ju lënë të ndiheni sikur jeni vërtet në një oaz xhungël kundër detit. Shtoni internet me fibra optike, një popullsi shumë e lartë në gjuhën angleze dhe dukshëm më e përballueshme sesa pikat e tjera turistike si Cancun.

Ka disa hapësira kurorëzimi por e preferuara ime është https://vallartacowork.com/ ku ju mund të varni në shtratin e ngritur me pamje nga qendra e qytetit Puerto Vallarta dhe oqean - në të njëjtën kohë.

Do të takoni gjithashtu një larmi nomade të tjera dixhitale dhe zonat fillestare më të nxehta dixhitale me ngjarje të mëdha në komunitet dhe aktivitete të pafundme si për turistët ashtu edhe për nomadët.

Emri im është Grant Higginson, nomad dixhital dhe konsulent çmimesh për marketing dixhital i cili punon me markat e udhëtimit si Toorzy, Marival, Hilton & Marriott.Emri im është Grant Higginson, nomad dixhital dhe konsulent çmimesh për marketing dixhital i cili punon me markat e udhëtimit si Toorzy, Marival, Hilton & Marriott.
granthigginson.com

Evan White: Në Bali, wifi ishte gjithmonë i shpejtë dhe asnjëherë çështje

Destinacioni im i preferuar si një nomad dixhital është Ubud, Bali. Kur punoni në distancë, gjëja e parë që duhet të konsideroni ishte shpejtësia dhe lidhja e internetit.

Në Bali, wifi ishte gjithmonë i shpejtë dhe asnjëherë çështje. Faktori tjetër i dukshëm ishte moti dhe peizazhet e mahnitshme tropikale. Së fundmi, dhe ajo që e bëri atë me të vërtetë të veçantë ishte komuniteti i nomadëve dixhital. Po vdes që të kthehem atje!

Evan White është Themeluesi dhe Drejtori i Përgjithshëm i Neumarkets, një agjenci e marketingut dixhital me seli në Toronto. Edhe pse është me qendër në Toronto, ai i pëlqen të udhëtojë dhe të punojë nga distanca.Evan White është Themeluesi dhe Drejtori i Përgjithshëm i Neumarkets, një agjenci e marketingut dixhital me seli në Toronto. Edhe pse është me qendër në Toronto, ai i pëlqen të udhëtojë dhe të punojë nga distanca.
Neumarkets

Andrew Taylor: një vend evropian ofron të gjitha përfitimet e kulturës, kostos dhe vendndodhjes afër shtëpisë

Duke punuar në distancë, unë kam pasur kënaqësinë e asaj lloj lirie nomade nëse kështu zgjedh, dhe sigurisht që përfitoj nga mundësia kur dhe ku është e mundur. Për avionët e rinj, unë e kuptoj tërheqjen e lëvizjes vazhdimisht, por ndërsa plakeni, filloni të dëshironi ngushëllime të krijesave, siguri dhe ndjenjën e përkatësisë.

Duke u thënë kjo, unë sugjeroj që kudo që të zgjidhni të jetoni, ju përfitoni nga kostot më të ulëta në strehimin "vetëm jashtë qytetit". Për shkak se nuk keni nevojë të shqetësoheni për udhëtime, ju mund të shijoni më shumë hapësirë ​​dhe komunitet që ndjehen në fshat më të vogël, nëse kjo është preferenca juaj

Nëse e doni ngutjen e qytetit, atëherë konsideroni një qytet në një vend tjetër ku kostot janë më të ulëta.

Unë sugjeroj, duke qenë nga Mbretëria e Bashkuar, që një vend evropian të ofrojë të gjitha përfitimet e kulturës, kostos dhe vendndodhjes së afërt në shtëpi. Moti preferohet, ushqimi është i shkëlqyeshëm dhe ju mund të zhyteni në shtëpi me tren, makinë, fluturim ose çfarëdo.

Andrew Taylor, DrejtorAndrew Taylor, Drejtor
netlawman.co.uk
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Artikuj të ngjashëm


Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 

Comments (0)

Lini një koment

Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
 
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë
Siguroni biznesin tuaj ndërsa punoni në distancë